JCB Fastrac Two najszybszym traktorem na świecie. Rozpędził się do 247,5 km/h.

JCB Fastrac Two najszybszym traktorem na świecie. Rozpędził się do 247,5 km/h.

Guy Martin rozpędził JCB Fatrack Two do 247,5 km/h
Guy Martin rozpędził JCB Fatrack Two do 247,5 km/h
Źródło zdjęć: © fot. mat. prasowe JCB
Filip Buliński
20.11.2019 17:35, aktualizacja: 22.03.2023 17:18

Kilka miesięcy temu podobna maszyna, JCB Fastrac One, pobiła brytyjski rekord prędkości wśród traktorów, rozpędzając się do 166,7 km/h. Teraz za cel postawili sobie światowy rekord. Guy Martin, który dzierży kilka nietypowych rekordów prędkości, zasiadł za sterami Fastrac Two i uzyskał średnią prędkość z 2 przejazdów na poziomie 217,57 km/h.

Choć JCB Fastrack Two nie wyjedzie raczej nigdy na pole, wciąż nazywany jest traktorem. A do tego jest bardzo szybki. Za bazę posłużyła seryjnie produkowana maszyna brytyjskiego producenta, którą poddano znacznym modernizacjom. Producent zapewnia jednak, że zachowano ponad 50 proc. oryginalnych części.

7,2-litrowy, 6-cylindrowy diesel został podkręcony do 1016 KM i osiąga 2500 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Bezstopniowa skrzynia biegów została z kolei zastąpiona 6-przekładnią. Dla osiągnięcia wysokich prędkości, standardowe opony przeznaczone do prędkości 80 km/h, zostały przystosowane do prędkości 260 km/h.

Średnia prędkość z 2 przejazdów wynosi 217,57 km/h
Średnia prędkość z 2 przejazdów wynosi 217,57 km/h© fot. mat. prasowe JCB

Ponieważ traktor nie grzeszy opływowym nadwoziem, zostało ono zmodernizowane. Kabinę zmniejszono, dodatkowo zamontowano dyfuzor, osłony podwozia, przedni zderzak, a cały pojazd został obniżony o 200 mm. Dzięki pozbyciu się zbędnych elementów oraz zastosowaniu lekkich materiałów, udało się zredukować masę z 8,5 tony, do „zaledwie” 5 ton.

O bezpieczeństwo dbała specjalna klatka bezpieczeństwa, homologowana przez FIA, a także kubełkowy fotel i 6-punktowe pasy bezpieczeństwa. Na pokładzie znalazł się także spadochron, pełniący rolę hamulca, ale nie został użyty podczas próby.

Guy Martin dzierży także rekord prędkości m.in. w mydelniczce czy na tzw. ścianie śmierci
Guy Martin dzierży także rekord prędkości m.in. w mydelniczce czy na tzw. ścianie śmierci© fot. mat. prasowe JCB

Próba odbyła się na 3-kilometrowej prostej startowej dawnego lotnika RAF-u, w Elvington koło Yorku. Guy Martin, kierowca motocyklowy oraz reporter telewizyjny, podjął się próby bicia rekordu. Z 2 przejazdów w obie strony, osiągnął średnią prędkość na poziomie 217,57 km/h, natomiast maksymalnie udało mu się rozpędzić do 247,5 km/h.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/7]
Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)