Poradniki i mechanikaJakie służby mogą kontrolować kierowców?

Jakie służby mogą kontrolować kierowców?

Nie tylko policja jest uprawniona do kontrolowania kierowców
Nie tylko policja jest uprawniona do kontrolowania kierowców
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński
Marcin Łobodziński
22.07.2016 08:56, aktualizacja: 30.03.2023 11:33

Kontrole drogowe są wykonywane głównie przez funkcjonariuszy policji oraz inspektorów transportu drogowego, ale to niejedyne służby mające do tego prawo.

Kto ma zatem prawo zatrzymać pojazd do kontroli? Oto lista służb, na których sygnał lub wezwanie jesteście zobowiązani zatrzymać pojazd:

  • Policja – zarówno policjant umundurowany jak i nieumundurowany. Nie tylko tzw. drogówka ma prawo zatrzymać wasz samochód i poprosić o dokumenty. Może to być każdy funkcjonariusz.
  • Inspekcja Transportu Drogowego – wyłącznie umundurowani funkcjonariusze mają właściwie takie same prawa jak policja względem kierowców, ale zwykle kontroluje pojazdy ciężarowe i autobusy.
  • Służba Celna – wyłącznie umundurowani funkcjonariusze, mogą prowadzić kontrole na terenie całego kraju, nie tylko w strefie przygranicznej.
  • Straż Graniczna – jak wyżej.
  • Straż Miejska i Gminna – umundurowani funkcjonariusze w ograniczonym zakresie. Zwykle dotyczy wykroczeń przeciwko porządkowi drogowemu (np. niewłaściwe zatrzymanie pojazdu). Strażnicy stracili w tym roku prawo kontrolowania prędkości pojazdów.
  • Straż Leśna i Straż parków narodowych – wyłącznie na terenie lasów i parków i tylko wtedy, gdy funkcjonariusze mają uprawnienia do kontroli ruchu drogowego, wydane przez właściwego terytorialnie komendanta policji. Mają prawo wystawić mandat za wjazd do lasu. Uwaga! W Polsce obowiązuje ogólny zakaz wjazdu pojazdem silnikowym do lasu, nawet jeżeli nie postawiono stosowanych znaków.
Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)