Helsinki chcą zakazu ruchu dla prywatnych aut

Helsinki chcą zakazu ruchu dla prywatnych aut

Helsinki chcą zakazu ruchu dla prywatnych aut
Źródło zdjęć: © [Bangkokhappiness](http://www.shutterstock.com/gallery695203p1.html?cr=00&pl=edit00) / [Shutterstock.com](http://www.shutterstock.com/editorial?cr=00&pl=edit00)
Aleksander Ruciński
13.07.2016 15:38, aktualizacja: 01.10.2022 22:28

Czy tego chcemy, czy nie ekologia odgrywa coraz większą rolę w naszym życiu. Objawia się to m.in. ograniczeniami w ruchu pojazdów, czego przykładem może być chociażby Londyn lub Paryż. Nikt dotąd jednak nie snuł tak śmiałych planów jak Finowie.

Władze fińskiej stolicy pracują nad nowatorskim projektem, który zakłada wprowadzenie całkowitego zakazu ruchu dla prywatnych samochodów. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, przepisy będą obowiązywać od 2025 roku.

Finlandia jest pierwszym krajem, który oficjalnie ogłosił zamiar przeprowadzenia tak radykalnych zmian. Decyzja jest oczywiście podyktowana względami ekologicznymi. Helsinki chcą maksymalnie zminimalizować zanieczyszczenie powietrza. Działania w tym kierunku podjęto już kilka lat temu.

Do niedawna w stolicy Finlandii działał pilotażowy program Kutsuplus. Polegał on na wykorzystywaniu floty minibusów. Jej funkcjonowanie przypominało system stosowany przez Ubera. Kierowcy Kutsuplus byli jednak pracownikami państwowej korporacji, a nie osobami prywatnymi. Mimo początkowo dużej popularności usługi, kwestie finansowe i prawne doprowadziły do zawieszenia programu.

Nowy plan zakłada maksymalne wykorzystanie komunikacji miejskiej wliczając w to metro, tramwaje i autobusy. Każdy rodzaj transportu będzie obsługiwany przy pomocy mobilnej aplikacji, pozwalającej kontrolować godziny odjazdów, trasy, czy uiszczać opłatę za przejazd. Władze zakładają także możliwość zamawiania transportu indywidualnego, niewykluczone, że z wykorzystaniem pojazdów autonomicznych.

Helsinki chcą stworzyć realną i jedyną alternatywę dla prywatnych samochodów. W założeniach nowy system ma być tańszy, szybszy, a przede wszystkim bardziej ekologiczny. Dla zwykłego obywatela takie rozwiązanie może oznaczać same plusy. Natomiast fani motoryzacji z Helsinek powinni zacząć rozglądać się za nowym miejscem do życia.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (56)