#Ford EcoSport

Ford EcoSport

Ford EcoSport to miejski crossover produkowany od 2003 roku przez koncern Ford Motor Company.

  • Ford EcoSport produkowany od 2003 roku, doczekał się już dwóch generacji
  • Ford EcoSport jest zaliczany do crossoverów segmentu B
  • W najnowszej generacji Forda EcoSport producent zastosował małe, ale dynamiczne silniki wysokoprężne lub benzynowe
  • Druga generacja Forda EcoSport powstaje w Azji, Europie i Ameryce Południowej
  • Wnętrze Forda EcoSport
[1/5] Ford EcoSport produkowany od 2003 roku, doczekał się już dwóch generacjiŹródło zdjęć: © en.wheelsage.org/SRT

Ford EcoSport - informacje ogólne

Pierwsza generacja Forda Ecosport była skierowana tylko na rynek Ameryki Środkowej i Południowej. Produkcja modelu odbywała się wtedy w Brazylii. Druga generacja produkowana od 2012 roku trafiła na ogólnoświatowy rynek. Producenci chcieli stworzyć auto uniwersalne, które sprawdzi się na każdym kontynencie. Obecnie Ecosport poza Brazylią powstaje w Tajlandii, Rumunii i Rosji. W Europie model zastąpił Forda Fusion.

Nadwozie Forda EcoSport charakteryzuje się aerodynamicznym kształtem, który ma zmniejszyć zużycie paliwa. Najnowsza generacja posiada dużą osłonę chłodnicy i pochylone przednie słupki, które dodają sportowego charakteru. Nowocześnie prezentują się kanciaste przednie i tylne reflektory, które świetnie współgrają z linią nadwozia.

Auto posiada inteligentny napęd na cztery koła, który aktywuje się w przypadku poruszania po mokrej lub oblodzonej nawierzchni. Bezpieczeństwo modelu potwierdzają testy zderzeniowe Euro NCAP, w których pojazd zdobył 4 na 5 punktów. Przydatną funkcją EcoSporta jest wbudowany system SYNC3, który w razie wypadku wezwie służby ratunkowe wysyłając przy tym lokalizację GPS.

Ford EcoSport - dane techniczne

Pod maską EcoSporta nie należy spodziewać się dużych i mocnych motorów. Jednostki o pojemnościach od 1.0 do 2.0 l i mocy od 95 do 145 KM mogą nie poradzić sobie w mniej sprzyjającym terenie lub przy holowaniu pojazdów. EcoSport jest typowo miejskim autem oferującym ekonomiczne silniki diesla oraz benzynowe. Spalanie w Fordzie EcoSport może nas pozytywnie zaskoczyć. Czterocylidrowe silniki 1.5 EcoBlue średnio zużyją 4.6 l/100km, emitując przy tym małą ilość dwutlenku węgla. Samochód można nabyć w wersji z 5 i 6-biegową, manualną skrzynią biegów oraz 4 i 6-biegową automatyczną.

Wnętrze auta w większości wykonano z tworzyw sztucznych. Jest proste, pozbawione nadmiaru przycisków i ergonomiczne. W kabinie wzrok przyciąga ekran multimedialny o różnych rozmiarach, w zależności od wersji modelu. Przestrzeń oferowana kierowcy i pasażerom jest zadowalająca jak na pojazd tych rozmiarów.

Cena salonowego modelu Forda EcoSport w najtańszej wersji to około 60 000 zł.