Napęd na cztery koła niejedno ma imię

Napęd na cztery koła nosi, ze względów marketingowych, różne oznaczenia, zależnie od producentów. Tylko nieliczne informują bezpośrednio o typie konstrukcji przeniesienia napędu.

Ten artykuł ma 4 strony:
Najpopularniejsze nazwy napędu na cztery koła
Fikcją jest podział techniczny na napęd 4×4, AWD czy 4WD. To tylko i wyłącznie określenia, które na rynku motoryzacyjnym mają najdłuższą historię. Te trzy rodzaje oznaczeń mogą informować o tych samych lub zupełnie innych konstrukcjach. AWD oznacza All Wheel Drive, czyli napęd wszystkich kół, podczas gdy 4WD napęd czterech kół (4 Wheel Drive). Jaka jest różnica? Żadna. Uwaga – oznaczenie FWD to nie Four Wheel Drive, lecz Front Wheel Drive, czyli napęd przednich kół. Na rynku jest znacznie więcej, dużo ciekawszych nazw układów napędu na cztery koła niż tylko te trzy.
Zrobiliśmy przegląd najpopularniejszych i najbardziej znanych nazw i oznaczeń napędów na cztery koła. Przedstawiamy ich listę z podziałem na producentów, którzy je stosują. Zacznijmy jednak od standardowych oznaczeń, a potem przejdziemy na podział ze względu na kontynenty.
Zobacz również: Rolls-Royce Phantom Series II - prezentacja
4×4, 4WD, AWD
To oznaczenia napędu na cztery koła, niezarezerwowane przez żadnego producenta samochodów, z możliwością dowolnego wykorzystania w nazewnictwie modeli. Producenci oczywiście to robią.
Niektórzy przyjmują, że AWD dotyczy stałego napędu na obie osie, natomiast 4WD dołączanego ręcznie. Nie jest to oczywiście prawda, ponieważ skrót AWD stosują takie firmy jak Volvo, Fiat czy Mitsubishi, które używają napędu dołączanego automatycznie sprzęgłem wielopłytkowym. Natomiast bardzo często napis 4WD pojawia się na samochodach terenowych z napędem dołączanym ręcznie. To jednak też nie jest reguła, bo np. firmy Honda czy SsangYong wykorzystują nazwy 4WD także w napędzie automatycznym.
Niektórzy producenci stosują wewnętrzne nazewnictwo układów napędowych, stosując te oznaczenia. Na przykład Ford w osobowych modelach używa skrótu AWD, natomiast pick-upie Ranger 4×4.
Ten artykuł ma 34 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze