Dzisiaj trzeba uważać przy przejściach. Policja prowadzi akcję "NURD"

Dzisiaj trzeba uważać przy przejściach. Policja prowadzi akcję "NURD"

Policjantów najłatwiej będzie spotkać przy przejściach dla pieszych, ale będą też kontrolować prędkość
Policjantów najłatwiej będzie spotkać przy przejściach dla pieszych, ale będą też kontrolować prędkość
Źródło zdjęć: © Adam STASKIEWICZ/East News
Michał Zieliński
15.04.2019 08:08, aktualizacja: 28.03.2023 11:18

W poniedziałek, 15 kwietnia, policjanci biorą udział w ogólnopolskiej akcji "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Będą pilnować, czy kierowcy odpowiednio traktują pieszych i rowerzystów.

Policjanci w całej Polsce będą zwracać szczególną uwagę na kierowców przy oznakowanych przejściach dla pieszych. Prowadząc ogólnopolską akcję "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego" funkcjonariusze chcą przypomnieć kierowcom, że powinni oni traktować pieszych i rowerzystów po partnersku. W końcu oni też są częścią ruchu drogowego.

W informacji o akcji Komenda Główna Policji podaje, że większość potrąceń pieszych ma miejsce właśnie na przejściach. Całe szczęście tendencja jest spadkowa – w pierwszych miesiącach 2019 r. doszło do mniej liczby takich zdarzeń niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Nie oznacza to jednak, że nie może być jeszcze bezpieczniej, stąd ogólnopolskie działania.

Policja przypomina też, by kierowcy zwracali większą uwagę na rowerzystów, szczególnie w miejscach, gdzie jest przewidziany dla nich przejazd przez jezdnię. Jednocześnie cykliści powinni zdawać sobie sprawę, że ze względu na mniejsze wymiary ich pojazdów mogą być niezauważeni przez innych.

Wypadki na przejściach dla pieszych na przestrzeni lat
Wypadki na przejściach dla pieszych na przestrzeni lat© Fot. Materiały prasowe/Policja

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego stanowili aż 40 proc. ofiar wszystkich wypadków w 2018 roku. Na drogach zginęło wtedy 286 rowerzystów i 803 pieszych.

W rozmowie z dziennik.pl policja potwierdziła, że będzie też zwracać szczególną uwagę na przekraczających prędkość. Wzmożonych kontroli należy spodziewać się w terenie zabudowanym. Mandaty mogą sięgnąć nawet 500 zł, a w jadący o ponad 50 km/h szybciej niż jest dozwolone, muszą liczyć się z utratą prawa jazdy na 3 miesiące.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)