15 lipca ogólnopolska akcja policji. Funkcjonariusze zwrócą uwagę na jedną rzecz

15 lipca ogólnopolska akcja policji. Funkcjonariusze zwrócą uwagę na jedną rzecz

Kierowcy mogą spodziewać się wzmożonych kontroli w całym kraju
Kierowcy mogą spodziewać się wzmożonych kontroli w całym kraju
Źródło zdjęć: © fot. Lubuska Policja
Filip Buliński
15.07.2022 06:27, aktualizacja: 13.03.2023 16:36

15 lipca policjanci przeprowadzą ogólnopolską akcję pod hasłem "Kaskadowy pomiar prędkości". Kierowcy nieprzestrzegający ograniczeń prędkości mogą się dziś więc spodziewać wysokich mandatów, a nawet zatrzymania prawa jazdy na trzy miesiące.

Jak informuje policja, w zeszłym roku ponad ¼ wypadków powstała wskutek niedostosowania prędkości do warunków na drodze, a śmierć z tego powodu poniosło blisko 800 osób. Dlatego funkcjonariusze drogówki w całej Polsce przeprowadzą 15 lipca akcję pod hasłem "Kaskadowy pomiar prędkości".

Policjanci będą głównie zwracać uwagę na prędkość, z jaką podróżują kierowcy w całym kraju. Szczególną rolę w działaniach odegra grupa SPEED. Funkcjonariusze będą kontrolować kierowców zarówno statycznie z wykorzystaniem ręcznych mierników (co najmniej w dwóch punktach na krótkim odcinku drogi), jak i dynamicznie za pomocą nieoznakowanych radiowozów.

Szczególnym nadzorem mają zostać objęte miejsca, gdzie nadmierna prędkość jest najczęstszą przyczyną wypadków. Przypominamy, że zgodnie z nowym taryfikatorem za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h grozi nam mandat w wysokości 1,5 tys. zł, a w przypadku podróżowania o ponad 70 km/h za szybko, kara to już 2,5 tys. zł.

Choć cała akcja skupia się wokół przestrzegania ograniczeń prędkości, funkcjonariusze będą reagować także na inne wykroczenia. Przy okazji policja przypomina, że bezpieczna prędkość to nie tylko ta dozwolona przez znaki, ale przede wszystkim zapewniająca kierującemu panowanie nad pojazdem oraz dostosowana do panujących warunków na drodze.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)