Poradniki i mechanikaCo to jest Simply Clever?

Co to jest Simply Clever?

Skoda postanowiła w swoich autach zastosować kilka przydatnych rozwiązań
Skoda postanowiła w swoich autach zastosować kilka przydatnych rozwiązań
Źródło zdjęć: © fot. mat. prasowe/Skoda
Marcin Łobodziński
21.07.2016 12:52, aktualizacja: 30.03.2023 11:33

Simply Clever to idea tworzenia prostych i funkcjonalnych rozwiązań we wnętrzu samochodu opracowana przez Škodę. Pomaga lepiej zagospodarować przestrzeń.

Simply Clever to pochodzący z języka angielskiego zbitek słowny, który można tłumaczyć na wiele sposobów. Jednym z najbardziej trafnych określeń jest "po prostu mądrze".

Simply – po prostu, prosto, zwyczajnie, łatwo.

Clever – pomysłowy, mądry, inteligentny, sprytny, wymyślny

Ideę tą wprowadziła do swoich aut czeska marka Škoda w modelach: Citigo, Fabia, Rapid, Octavia, Superb, Roomster, Yeti. Sprytne, a zarazem bardzo proste, dzięki czemu tanie rozwiązania ułatwiające życie codzienne można znaleźć zarówno w kabinie jak i w bagażniku. Niektóre z elementów Simply Clever są dostępne już w podstawowych wersjach wyposażenia modeli, bez dopłaty. Wśród najpopularniejszych rozwiązań są m.in.:

Dwustronna podłoga bagażnika – wykończona różnie po każdej ze strony. Z jednej jest to tkanina, która wygląda estetycznie, a z drugiej guma, na którą można położyć coś brudnego, by potem łatwo ją umyć.

Dwustronna podłoga bagażnika
Dwustronna podłoga bagażnika© fot. mat. prasowe/Skoda

Dzielona przestrzeń bagażowa – w przeciwieństwie do tradycyjnych systemów podwójnej podłogi, pod którą znajduje się przestrzeń o wysokości około 10-15 cm, w niektórych modelach Škody można dodatkowo bagażnik podzielić w poziomie mniej więcej na pół. Robi się to przy pomocy półki oddzielającej bagażnik od kabiny, opuszczając ją na niższy poziom.

Rozwiązania zmniejszające przestrzeń bagażową – gdy zachodzi potrzeba przewiezienia czegoś niedużego lub nietypowego w przestronnym bagażniku, poprzez różnego rodzaju rozwiązania można tę przestrzeń ograniczyć. Uniemożliwia to przesuwanie się przedmiotów.

Dzięki temu nie ma problemu, by przewieźć kwiatek w niedużej doniczce na stojąco
Dzięki temu nie ma problemu, by przewieźć kwiatek w niedużej doniczce na stojąco© fot. mat. prasowe/Skoda

Haczyki na zakupy –praktyczne, składane haczyki, na których można zawiesić niewielką siatkę z zakupami, co uniemożliwi ich wysypanie podczas jazdy.

Zwijana roleta bagażnika – występuje w wersjach Combi i na pierwszy rzut oka nie wnosi niczego nowego. Zwija się poprzez naciśnięcie w odpowiednim miejscu. Nie trzeba też wykonywać żadnych dodatkowych ruchów by zablokować ją w pozycji rozwiniętej. Jednak w Simply Clever jest możliwość wykorzystania rolety jako miękkiej ścianki oddzielającej przestrzeń bagażową od pasażerskiej.

Trzy niezależne siedzenia łatwo składa się dzięki systemowi Varioflex
Trzy niezależne siedzenia łatwo składa się dzięki systemowi Varioflex© fot. mat. prasowe/Skoda

Varioflex – system składania tylnych siedzeń, dostępny w modelach Roomster i Yeti. Pozwala złożyć, przesunąć, a nawet podnieść siedzenia w bardzo prosty sposób, co ułatwia zagospodarowanie przestrzeni.

Siatki bagażnika – przy pomocy systemu siatek z haczykami, które zaczepia się o ucha w przestrzeni bagażowej, można ograniczyć ruch przedmiotów włożonych do bagażnika. Siatki montuje się zarówno w poziomie jak i w pionie, co pozwala częściowo oddzielić bagażnik od części pasażerskiej.

Uchwyt na kwity – prosty kawałek plastiku przy przedniej szybie po stronie kierowcy, w który można włożyć wydruk z parkomatu.

Siatki można wykorzystać na wiele sposobów
Siatki można wykorzystać na wiele sposobów© fot. mat. prasowe/Skoda

Skrobaczka do szyb – miejsce pod klapką wlewu paliwa, w które wkłada się skrobaczkę do szyb. Dzięki temu nie trzeba po nią wchodzić do kabiny i szukać jej w schowkach.

Gumki przy kieszeniach – umieszczone przy kieszeniach drzwi, sprawiają że włożenie tam gazety nie powoduje jej zagięcia.

Zamykane schowki pod fotelami – w przednich fotelach, przy regulacji wzdłużnej (mechanicznej), znajdują się zamykane schowki, w które można włożyć coś, czego się nie używa na co dzień, ale chce się to mieć pod ręką, np. kamizelkę odblaskową.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)