Widziałeś auto z rybą? Wyjaśniamy znaczenie naklejki

Naklejka na aucie
Naklejka na aucie
Źródło zdjęć: © Autokult

10.07.2023 18:11, aktual.: 12.07.2023 09:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naklejka na samochodzie to coś więcej niż tylko oznaczenie kraju pochodzenia lub rejestracyjne. Dla wielu kierowców jest to sposób na wyrażenie swoich zainteresowań, poglądów czy przynależności do określonej subkultury motoryzacyjnej. Przykładem jest znak ryby na karoserii. Co oznacza?

Wśród popularnych wzorów naklejek w subkulturach motoryzacyjnych można wymienić na przykład wakabę w JDM czy świnkę P-Chan na Subaru. Ale jakie jest znaczenie znaku ryby, który często widzimy na samochodach?

Znak ryby na samochodzie – co oznacza ta naklejka?

Ichthys, co w języku starogreckim oznacza rybę. Jest to słowo utworzone z pierwszych liter zdania (w języku starogreckim): Jezus Chrystus Boga Syn Zbawiciel – Iēsoûs Christós Theoû Hyiós Sōtér. W ten sposób ryba stała się symbolem pierwszych chrześcijan już w czasach ich prześladowań.

Warto jednak zauważyć, że nie chodzi tu o dowolny rysunek ryby. Symbol chrześcijan to dwa przecinające się łuki, tworzące bardzo prostą grafikę – bez dorysowanego oka czy płetw. Ten symbol przedstawia jedynie tułów i ogon ryby widzianej z boku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Naklejka z rybą na samochodzie oznacza zatem, że pojazd ten należy do osoby wyznającej chrześcijaństwo. Krzyż, który jest obecnie powszechnie kojarzony z tą religią, pojawił się jako jej symbol kilka stuleci później. W związku z tym, mimo iż może się to wydawać zaskakujące, jest on słabiej osadzony w tradycji chrześcijańskiej niż ryba. Dlatego to właśnie rybę często widzimy na samochodach, a nie krzyż, który ewentualnie można znaleźć w środku pojazdu, na przykład w postaci prostego różańca zawieszanego na lusterku.

Pochodzenie chrześcijańskiego symbolu ryby

Symbol Ichthys po raz pierwszy pojawił się w literaturze i sztuce w II wieku naszej ery. Jego popularyzacja nastąpiła w ciągu dwóch kolejnych stuleci. Prosty symbol ryby był łatwy do narysowania czy przekazania w czasach, gdy chrześcijanie byli prześladowani przez Rzymian.

Symbol ryby służył zatem jako prosty, rysunkowy sposób wyznania wiary. Wskazywał na przynależność do Kościoła jako wspólnoty chrześcijan.

Naklejka z rybą na samochodzie – trend i kontrowersje

Według różnych źródeł moda na naklejanie na samochód ryby jako symbolu chrześcijaństwa zaczęła się w latach 80. XX wieku. Jest to szczególnie popularne w USA, gdzie kierowcy często wyrażają swoje poglądy polityczne za pomocą różnego rodzaju naklejek.

Jednak nie wszyscy używają tego symbolu w taki sam sposób. Około 15-20 lat temu popularność zyskały naklejki Darwin Fish, czyli ryba Darwina – Ichthys z doklejonymi nogami. W ten sposób ateiści zaczęli na drodze pokazywać swoje poglądy, wskazując darwinizm jako teorię dla nich fundamentalną. Oczywiście naklejanie Darwin Fish jest kontrowersyjne, bo parodię Ichthysa można uznać za zaczepną, a nawet obraźliwą dla chrześcijan.

Jak usunąć naklejkę z rybką?

Jeżeli nabyliśmy używane auto z naklejką Ichthys i chcielibyśmy pozbyć się tego symbolu z naszego pojazdu, najprostszą domową metodą jest podgrzanie kleju, po rozpuszczeniu którego będziemy mogli delikatnie odkleić naklejkę. Można do tego użyć na przykład suszarki do włosów. Należy jednak zachować ostrożność przy użyciu środków mechanicznych, aby nie porysować karoserii samochodu podczas odklejania naklejki. Resztki kleju można usunąć za pomocą benzyny ekstrakcyjnej.

Jeśli podgrzewanie naklejki nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, nie warto próbować skrobać jej na siłę. Porwana naklejka może być jeszcze trudniejsza do usunięcia. W takim przypadku lepiej zastosować środek chemiczny. Preparaty do usuwania naklejek z nadwozia są dostępne w sprzedaży.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (149)