Chińczycy podwoili sprzedaż w Europie. Wiemy, komu zabrali klientów

Majowe wyniki rejestracji nowych aut na europejskim rynku przynoszą ciekawe wnioski. Wygląda na to, że Chińczycy nie zamierzają się zatrzymywać. Właśnie pobili kolejny rekord.

BYD Dolphin G DM-iBYD Dolphin G DM-i
Źródło zdjęć: © materiały prasowe
Aleksander Ruciński

Maj 2026 roku okazał się całkiem udany dla europejskiego rynku motoryzacyjnego, który zaliczył 4,4-procentowy wzrost względem analogicznego okresu ubiegłego roku. Największymi wygranymi okazali się Chińczycy.

Marki z Państwa Środka sprzedały Europejczykom w maju aż 121 030 aut, co jest wynikiem niemal dwukrotnie większym niż przed rokiem. Po raz pierwszy w historii przekroczyły też 10-procentowy udział w rynku - dokładnie 10,7 proc.

Największym wygranym okazała się marka BYD, która po raz pierwszy wyprzedziła MG> Trzecie wśród chińskich graczy zameldowało się Chery. Chińscy producenci zanotowali też największe wzrosty rok do roku. Liderem w tej kategorii okazał się Leapmotor z 487-procentowym wzrostem, Chery (+243 proc.), BYD (+141 proc.) i Xpeng (+138 proc.).

Skoro ktoś zyskał, inni musieli stracić. Największymi przegranymi maja okazały się azjatyckie marki i Ford. Najwięcej, bo 44 proc. w stosunku do maja 2025 straciło Mitsubishi, 27-procentowy spadek odnotowano u Forda, Nissan stracił 14 proc. a Hyundai i Kia 10,3 proc. Mercedes, grupa Volkswagena, Stellantis, Toyota i Renault również zakończyli maj ze słabszymi wynikami, choć spadki były już jednocyfrowe.

Natomiast jeśli chodzi i nie-chińskie marki, które zaliczą maj do udanych, wymienić można Teslę (wzrost o 99 proc.), Mini (+44 proc.), Subaru (+22 proc.), Fiata (+21 proc.) i Opla (+5,1 proc.).

Wybrane dla Ciebie
ZANIM WYJDZIESZ... NIE PRZEGAP TEGO, CO CZYTAJĄ INNI!