Chińczycy podwoili sprzedaż w Europie. Wiemy, komu zabrali klientów
Majowe wyniki rejestracji nowych aut na europejskim rynku przynoszą ciekawe wnioski. Wygląda na to, że Chińczycy nie zamierzają się zatrzymywać. Właśnie pobili kolejny rekord.
Maj 2026 roku okazał się całkiem udany dla europejskiego rynku motoryzacyjnego, który zaliczył 4,4-procentowy wzrost względem analogicznego okresu ubiegłego roku. Największymi wygranymi okazali się Chińczycy.
Marki z Państwa Środka sprzedały Europejczykom w maju aż 121 030 aut, co jest wynikiem niemal dwukrotnie większym niż przed rokiem. Po raz pierwszy w historii przekroczyły też 10-procentowy udział w rynku - dokładnie 10,7 proc.
Największym wygranym okazała się marka BYD, która po raz pierwszy wyprzedziła MG> Trzecie wśród chińskich graczy zameldowało się Chery. Chińscy producenci zanotowali też największe wzrosty rok do roku. Liderem w tej kategorii okazał się Leapmotor z 487-procentowym wzrostem, Chery (+243 proc.), BYD (+141 proc.) i Xpeng (+138 proc.).
Skoro ktoś zyskał, inni musieli stracić. Największymi przegranymi maja okazały się azjatyckie marki i Ford. Najwięcej, bo 44 proc. w stosunku do maja 2025 straciło Mitsubishi, 27-procentowy spadek odnotowano u Forda, Nissan stracił 14 proc. a Hyundai i Kia 10,3 proc. Mercedes, grupa Volkswagena, Stellantis, Toyota i Renault również zakończyli maj ze słabszymi wynikami, choć spadki były już jednocyfrowe.
Natomiast jeśli chodzi i nie-chińskie marki, które zaliczą maj do udanych, wymienić można Teslę (wzrost o 99 proc.), Mini (+44 proc.), Subaru (+22 proc.), Fiata (+21 proc.) i Opla (+5,1 proc.).