Będą droższe mandaty? Maksymalna kwota ma wynieść nawet 1500 zł

Będą droższe mandaty? Maksymalna kwota ma wynieść nawet 1500 zł

Wyższe mandaty w Polsce to temat, o którym mówi się od lat
Wyższe mandaty w Polsce to temat, o którym mówi się od lat
Źródło zdjęć: © Fot. Autokult.pl
Michał Zieliński
25.10.2019 09:04, aktualizacja: 22.03.2023 17:35

Maksymalny mandat, jaki policjant może nałożyć na kierowcę, wynosi 500 zł. Kwota ta jest stała od 16 lat i - jak donoszą media - w końcu może się to zmienić.

Jak informuje RMF FM, podniesienie maksymalnej kwoty, jaką może wynieść mandat, ma być jedną z pierwszych rzeczy, którymi zajmie się nowy rząd. Na sprawę uwagę miało zwrócić Ministerstwo Infrastruktury. Urzędnicy mieli zauważyć bowiem, że nasz obecny taryfikator przestał spełniać swoją funkcję.

Obecnie na piratów drogowych policjant może nałożyć mandat w wysokości do 500 zł. Ta kwota została ustalona 16 lat temu i wtedy faktycznie kierowcy mogli się jej obawiać – stanowiła 1/4 średniej płacy krajowej. Dzisiaj 500 zł to już 1/10 przeciętnego wynagrodzenia, a trzeba pamiętać, że w planach jest podniesienie płacy minimalnej.

Proponowany taryfikator ma kończyć się na kwocie 1500 zł – tyle może wynieść mandat za przekroczenie prędkości. Do sprawy nie odniosło się jeszcze Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. To jego urzędnicy są odpowiedzialni za taryfikatory i to tam zapadnie decyzja, czy faktycznie kwoty mandatów powinny wzrosnąć.

Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło, że nie prowadzi prac nad nowym taryfikatorem. Jak czytamy w oświadczeniu wysłanym do mediów: "obszar ten pozostaje poza właściwością MI. Kwestie te określa Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń."

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (75)