Poradniki i mechanikaAuto nie odpala? Sprawdź wskazanie "magicznego oczka"

Auto nie odpala? Sprawdź wskazanie "magicznego oczka"

Akumulator z "magicznym oczkiem"
Akumulator z "magicznym oczkiem"
Źródło zdjęć: © Autokult | Aleksander Ruciński
Aleksander Ruciński
12.12.2022 10:35, aktualizacja: 12.12.2022 11:11

Większość współcześnie stosowanych akumulatorów samochodowych to urządzenia bezobsługowe, które w razie problemów można jedynie doładować lub wymienić. O tym, w jakim stanie jest akumulator i co powinniśmy zrobić, informuje tzw. "magiczne oczko".

"Magiczne oczko" to nic innego jak wizjer umieszczony na górze akumulatora, wyglądem przypominający małą diodę. W środku nie znajdziemy jednak żadnych elementów świetlnych, a jedynie prosty areometr z zieloną kulką mierzący siłę wyporu elektrolitu zawartego w akumulatorze.

Zasada działania jest prosta - jeśli gęstość elektrolitu jest niska, kulka opada na dno lub analogicznie, unosi się do góry, gdy gęstość elektrolitu jest wysoka. "Magiczne oczko" pozwala więc orientacyjnie ocenić stan akumulatora.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zielone wskazuje na właściwą gęstość elektrolitu, a co za tym idzie, prawidłowy poziom naładowania akumulatora. Czarne, oznacza z kolei niską gęstość i konieczność doładowania baterii. Bezbarwne lub żółte, informuje natomiast, że poziom elektrolitu jest zbyt niski, co w praktyce, w akumulatorze bezobsługowym oznacza konieczność jego wymiany.

Warto jednak pamiętać, że "magiczne oczko" nie zastąpi profesjonalnych urządzeń pomiarowych. Jego wskazania powinny być traktowane orientacyjnie. Zielony kolor nie musi być bowiem gwarancją pełnej sprawności baterii. W przypadku wątpliwości zawsze decydująca powinna być opinia specjalisty.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)