Audi S1

Audi S1 to mały, sportowy hatchback, który swój debiut odnotował na Genewa Motor Show w 2014 roku. Auto powstaje w Brukseli od 2014 roku i jest usportowioną wersją modelu A1.

  • Audi S1 swoją premierę miało w 2014 roku. Jest to usportowiona wersja Audi A1
  • Podstawowa wersja Audi S1 jest dostępna z 2-litrowym silnikiem benzynowym o mocy 231 KM. Tego typu jednostka pozwala osiągnąć prędkość 100 km/h w 5.8 sekundy
  • Zdecydowaną zaletą Audi S1 jest stosunkowo niskie spalanie, które wynosi około 7 l/100 km w cyklu mieszanym
  • Audi S1 jest produkowane z 6-biegową manualną skrzynią i napędem Quattro
  • Konkurencję dla Audi S1 mogą stanowić: VW Polo R WRC, Mini John Cooper oraz Citroen DS3 Racing
[1/5] Audi S1 swoją premierę miało w 2014 roku. Jest to usportowiona wersja Audi A1Źródło zdjęć: © http://en.wheelsage.org/SRT

Audi S1 - informacje ogólne

Zadaniem Audi S1 jest konkurowanie na rynku aut miejskich klasy premium. Ze względu, że jest to obszar pozbawiony silnej konkurencji, Audi postanowiło ponad 3 lata temu podbić rynek modelem S1. S1-ka oprócz mocnego silnika różni się od standardowej wersji reflektorami Xenon plus, zmodyfikowanymi zderzakami oraz obniżoną karoserią.

Model uważany jest za bezpieczne auto, co potwierdzają testy zderzeniowe Euro NCAP, w których Audi zdobyło 5-punktową, maksymalna ocenę.

Głównymi konkurentami Audi S1 są hatchbacki takie jak: Citroen DS3 Racing, VW Polo WRC Street lub Mini John Cooper Works.

Audi S1 - dane techniczne

Audi S1 może zaskoczyć każdego kierowcę. Mimo, że wygląda niepozornie to w rzeczywistości jest kompaktową rakietą. Sercem S1-ki jest 2-litrowy, 4-cylindrowy silnik benzynowy 2.0 TFSI o mocy 231 KM i maksymalnym momencie obrotowym wynoszącym 370 Nm. Do dobrych osiągów i dynamicznego przyspieszenia przyczynia się także napęd na cztery koła. Model powstaje jedynie z manualną skrzynią biegów, która zapewnia większą frajdę z jazdy. Audi S1 świetnie sobie radzi w zakrętach dzięki dobrze pracującemu zawieszeniu.

Kabina auta cechuje się elegancją i wysoką jakością wykonania. Estetycznie prezentuje się deska rozdzielcza z intuicyjnie rozmieszczonymi przyciskami. W oczy rzucają się oryginalne, zaokrąglone dysze nawiewów i czarna podsufitka. Auto niestety nie rozpieszcza ilością miejsca, zatem podróże na tylnej kanapie zaleca się jedynie dzieciom lub dość niskim osobom. Bagażnik jak i kabina nie rozpieszcza przestrzenią, ale 210-litrowa pojemność wystarczy na upchanie średniej wielkości zakupów.

Spalanie w Audi S1 prezentuje się całkiem dobrze, w przypadku spokojnej jazdy. Wtedy spalimy około 6.7 l na 100 km. Jeśli jednak mamy dość ciężkiego buta, to możemy liczyć się ze spalaniem na poziomie nawet 12 l na 100 km.

Audi S1 - opinie

Audi S1 to z pewnością wyjątkowe i godne uwagi auto miejskie, które pozwoli również wyszaleć się poza miastem. Za główne zalety S1-ki uważa się dużą moc silnika, pracę zawieszenia, napęd na cztery koła i bogate wyposażenie. Niestety samochód nie rozpieści nas ilością miejsca. W przypadku wyjazdu na wakacje możliwe, że nie uda nam się zabrać z całym bagażem. Także silnik nie zachwyci nas swoim brzmieniem mimo dużej mocy.

Audi S1 z pewnością znajdzie swoich wielbicieli przemieszczających się głównie po mieście, którym nie będzie szkoda wydać ponad 140 000 zł na zakup tego małego i agresywnego auta.