Alcantara - poradnik o czyszczeniu i pielęgnacji

Poradniki i mechanikaAlcantara - poradnik o czyszczeniu i pielęgnacji06.06.2012 11:00
Alcantara wygląda bardzo efektownie, ale wymaga też pielęgnacji
Alcantara wygląda bardzo efektownie, ale wymaga też pielęgnacji
Źródło zdjęć: © fot. Adam Szczęsny
Adam Szczęsny

W Internecie bez problemu znajdziecie poradniki dotyczące dbania o tapicerkę skórzaną czy welurową. Jest jednak jeszcze jeden bardzo popularny typ tapicerki – alcantara.

Czym jest alcantara? Otóż wbrew krążącej opinii nie jest to materiał pochodzenia zwierzęcego, naturalnego, ale wyrób sztuczny. Tajemnica miękkości i wytrzymałości alcantary leży w jej strukturze. Alcantara jest produkowana z ultradrobnych mikrowłókien, 20 razy cieńszych od włosa, przy użyciu skomplikowanej technologii. Poliester nadaje jej siłę i trwałość, a poliuretan miękkość.

W praktyce alcantara okazuje się materiałem trwałym. Warunkiem jest systematyczna konserwacja. Istotne jest prawidłowe czyszczenie, użycie nieodpowiednich środków może spowodować jej trwałe zniszczenie.

Drobne zabrudzenia można czyścić na bieżąco miękką ściereczką i wodą. Należy zachować ostrożność, aby rozpuszczony brud nie wniknął w materiał. Dlatego ścierka musi być jedynie zwilżona, a czyszczenie wykonujemy szybkimi ruchami.

Poza czyszczeniem alcantary należy ją również pielęgnować. Służą do tego specjalne preparaty, np. firmy Colourlock. Takie czyszczenie wymaga jednak większego nakładu pracy.

Odkurzanie to podstawa
Źródło zdjęć: © fot. Adam Szczęsny
Odkurzanie to podstawa

Czyszczenie tapicerki warto połączyć z czyszczeniem całego wnętrza. Dokładne umycie szyb, wyczyszczenie kokpitu oraz pielęgnacja tapicerki całkowicie odmienią klimat w samochodzie.

Prace najlepiej wykonywać w ciepły, słoneczny dzień. Dzięki temu tapicerka po czyszczeniu w krótkim czasie wyschnie, co pozwoli na użytkowanie samochodu. Aby dokładnie wyczyścić alcantarę, należy ją najpierw odkurzyć. Przy okazji warto odkurzyć również bagażnik oraz podłogę.

Po dokładnym odkurzeniu nakładamy preparat do czyszczenia alcantary. Zadowalające efekty daje środek firmy Sonax. Po odczekaniu kilku minut, aż pianka dobrze wchłonie się w tapicerkę, można przystąpić do czyszczenia.

Po odkurzaniu czas na specjalny preparat
Źródło zdjęć: © fot. Adam Szczęsny
Po odkurzaniu czas na specjalny preparat

Aby poprawić efekt czyszczenia, można alcantrę również wyprać. Pozwoli to na dokładniejsze usunięcie zapachów oraz wyczyszczenie głębszej warstwy tapicerki.

Do prania alcantary nie potrzeba specjalnych środków – można użyć zwykłego płynu do odkurzacza piorącego.

Pranie alcantary
Źródło zdjęć: © fot. Adam Szczęsny
Pranie alcantary

Po wyczyszczeniu, kiedy tapicerka jest jeszcze wilgotna, należy ją przeczesać czystą szczoteczką w jednym kierunku. Aby utrwalić dobry wygląd alcantary, po czyszczeniu warto użyć impregnatu do tkanin. Stosowanie impregnatu do tkanin zmniejsza ryzyko zabrudzenia i powstawania plam oraz ogranicza ryzyko sfilcowania się materiału.

Po tych czynnościach należy dobrze przewietrzyć wnętrze pojazdu. Nagromadzona w tapicerce wilgoć może powodować parowanie szyb.

Ważne, by po całej operacji dobrze wywietrzyć samochód
Źródło zdjęć: © fot. Adam Szczęsny
Ważne, by po całej operacji dobrze wywietrzyć samochód

Tapicerka z alcantary ma opinię trwałej. Niestety po kilku latach użytkowania drobne włókna alcantary zaczynają się supełkować, przez co powstają zmechacenia.

Niektóre pralnie czy zakłady zajmujące się autodetalingiem oferują mechaniczne golenie alcantary. W przypadku nowszych samochodów warto skorzystać z takiej usługi. W przypadku starszego auta, gdy ewentualne niepowodzenie będzie tanie w naprawie, możemy pokusić się o samodzielne usunięcie sfilcowania golarką do ubrań.

"Golenie" alcantary
Źródło zdjęć: © fot. Adam Szczęsny
"Golenie" alcantary

Metoda może się wydawać prowizoryczna, ale przynosi całkiem dobre rezultaty. Wybierając golarkę, warto kupić model wyposażony w przewód do zasilania z gniazda zapalniczki.

Po wykonaniu całości prac tapicerka nabrała ładnego, jasnego koloru. Dokładne wyczyszczenie oraz przewietrzenie wnętrza pozwoliło na usunięcie niepożądanych zapachów, np. wilgoci. Systematyczne czyszczenie oraz pielęgnowanie alcantary pozwala zachować jej dobry stan na dłużej. Znaczenie ma również stosowanie odpowiednich środków oraz impregnatów do tkanin.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)