Akio Toyoda ustępuje ze stanowiska. Wiemy, kto zajmie jego miejsce

Akio Toyoda ustępuje ze stanowiska. Wiemy, kto zajmie jego miejsce

Akio Toyoda to wielki entuzjasta motoryzacji.
Akio Toyoda to wielki entuzjasta motoryzacji.
Źródło zdjęć: © PAP | PAP/EPA/KIMIMASA MAYAMA
Aleksander Ruciński
26.01.2023 10:59, aktualizacja: 26.01.2023 16:42

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych i charyzmatycznych szefów w świecie motoryzacji przestanie pełnić funkcję dyrektora generalnego i prezesa Toyoty. To duża i zaskakująca zmiana, szczególnie w obliczu wyzwań, przed jakimi stoi japoński koncern.

Niespodziewanymi wieściami na temat Toyody dzieli się agencja Reuters, która potwierdza, że prezes ustąpi ze stanowiska. Zastąpi go Koji Sato, dotychczasowy CEO Lexusa.

66-letni Toyoda jest związany z koncernem nie tylko zawodowo. To wnuk samego założyciela Toyoty, a przy okazji zapalony pasjonat motoryzacji. Właśnie jemu zawdzięczamy wielki powrót sportowych modeli w ostatnich latach. Dla przykładu - koncepcję GR Yarisa wymyślił sam Akio Toyoda.

Prezes zasłynął także zachowawczym podejściem do elektromobilności, wielokrotnie podkreślając, że samochody na prąd nie powinny być traktowane jako jedyny i ostateczny przepis na zeroemisyjną przyszłość. Równolegle stawiał na hybrydy oraz technologię wodorową.

Nie zmienia to jednak faktu, że w ostatnich latach Toyota przyspieszyła rozwój typowych aut elektrycznych, czego przykładem jest chociażby model bZ4X. Strategia dostosowania do wymogów zeroemisyjnej przyszłości będzie kontynuowana w kolejnych latach, choć już przez nowego prezesa.

To 54-letni, Koji Sato, który dotychczas pracował dla Lexusa. Obejmie nowe stanowisko z dniem 1 kwietnia 2023 roku. Sam Akio Toyoda nie żegna się natomiast z koncernem - ma pełnić funkcję prezesa zarządu, gdzie zastąpi Takeshiego Uchiyamadę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)