Od 4 czerwca zmiany w rejestracji pojazdów. Dealerzy zrobią to za klienta zza biurka

Od 4 czerwca zmiany w rejestracji pojazdów. Dealerzy zrobią to za klienta zza biurka

Rejestracja pojazdów będzie szła sprawniej
Rejestracja pojazdów będzie szła sprawniej
Źródło zdjęć: © Policja
Tomasz Budzik
12.04.2021 08:41, aktualizacja: 14.03.2023 16:52

Rząd przygotował ułatwienie w rejestracji nowych pojazdów. Ministerstwo Infrastruktury opublikowało rozporządzenia, które umożliwią salonom samochodowym szybszą rejestrację pojazdów za nabywcę. Proces usprawni elektroniczny obieg dokumentów.

W piątek 4 czerwca w życie wejdzie kolejna zmiana z puli dużej nowelizacji, nazywanej pakietem deregulacyjnym dla kierowców. Od tego dnia możliwe będzie zarejestrowanie pojazdu online przez dealera, którego upoważni do tego nabywca.

  • Zmiana przepisów będzie ukłonem wobec salonów, ponieważ ułatwi i przyspieszy proces rejestracji – mówi Autokult.pl Marek Konieczny ze Związku Dealerów Samochodów. - Już dziś nabywca może upoważnić salon do zarejestrowania kupowanego pojazdu, ale odbywa się to w sposób tradycyjny. Od 4 czerwca cały proces ma być ułatwiony.

W założeniu dealer będzie posługiwał się specjalną aplikacją, za pomocą której prześle do urzędu wniosek i wszystkie konieczne załączniki. Potem firma będzie musiała już tylko odebrać dowód rejestracyjny i tablice rejestracyjne w urzędzie lub zorganizować wysyłkę kurierem. Klient odbierze pojazd gotowy do jazdy – stwierdza Marek Konieczny.

Zgodnie z art. 73c znowelizowanego Prawa o ruchu drogowym osoba kupująca nowy pojazd samochodowy motorower czy przyczepę będzie mogła upoważnić salon do złożenia wniosku o rejestrację pojazdu lub odbioru decyzji o czasowej rejestracji pojazdu, pozwolenia czasowego i zalegalizowanych tablic rejestracyjnych. Upoważnienie trzeba będzie potwierdzić podpisem na odpowiednim dokumencie lub podpisem elektronicznym.

Pracownik salonu, korzystając z udostępnionego przez stronę rządową formularza elektronicznego, wyśle do urzędu wniosek o rejestrację zawierającą wszystkie wymagane dane na temat pojazdu oraz jego właściciela. Ten sposób załatwienia formalności będzie umożliwiał także otrzymanie indywidualnych lub zmniejszonych tablic rejestracyjnych, a także dodatkowej tablicy rejestracyjnej do bagażnika rowerowego. W tym ostatnim przypadku paradoksalnie będzie to jedyny sposób, by "załatwić" trzecią tablicę bez wizyty w urzędzie. Tablice rejestracyjne i dokumenty dealer będzie mógł odebrać w urzędzie bądź otrzymać przesyłką.

Co ciekawe, z projektu rozporządzenia wynika, że w przypadku pojazdów rejestrowanych w ten sposób urzędnicy nie będą wypełniać karty pojazdu. W takich przypadkach w dowodzie rejestracyjnym znajdzie się adnotacja: „Rejestracja – art. 73c ustawy”.

To interesujące, bo całkowita rezygnacja z wydawania przez urzędy kart pojazdu przewidziana jest dopiero na 4 września 2022 r. Jak tłumaczy Ministerstwo Infrastruktury, w obliczu faktu, że wszystkie dane o pojazdach znajdują się w Centralnej Ewidencji Pojazdów, karta pojazdu stała się dokumentem zbędnym.

W nowych przepisach są jednak i braki, które martwią przedstawicieli branży. - W przepisach nie przewidziano elektronicznej ścieżki rejestrowania pojazdów przez firmy oferujące leasing czy wynajem długoterminowy. Jest to dla kłopotliwe, bo aż 50-60 proc. zakupów na rynku pierwotnym to właśnie auta brane w leasing czy wynajem długoterminowy. Trwają rozmowy z Polskim Związkiem Wynajmu i Leasingu Pojazdów w kwestii rozwiązania tego problemu. Być może dealerzy będą to załatwiać za firmy leasingowe. Czas pokaże - dodaje Marek Konieczny ze Związku Dealerów Samochodów.

Od 4 czerwca przyspieszy proces rejestracji nowych pojazdów przez dealerów. Już dziś wielu nabywców decyduje się na upoważnienie salonu do załatwienia formalności. Jak przewiduje ZDS, po wejściu w życie nowych przepisów zainteresowanie tym rozwiązaniem jeszcze wzrośnie. Nic dziwnego. To wygodne rozwiązanie, dzięki któremu klient może po prostu wyjechać z salonu nowo zakupionym pojazdem, nie łamiąc przy tym przepisów.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)