Idealny garaż dla Twojego auta i rodziny − zadbaj o to już na etapie planowania domu!

Idealny garaż dla Twojego auta i rodziny − zadbaj o to już na etapie planowania domu!

Idealny garaż dla Twojego auta i rodziny − zadbaj o to już na etapie planowania domu!
Platforma Autokult
26.07.2019 15:39, aktualizacja: 28.03.2023 10:16

Budowa domu to nieustanne decyzje, które mają usprawnić codzienność domowników na kolejne lata. Jak na etapie planowania domu zadbać o garaż, by stał się Twoją chlubą, a nie szarym i przeciętnym pomieszczeniem gospodarczym? Poznaj wskazówki redakcji platformy Extradom.pl.

Od czego zależy ulokowanie garażu?

Projektując dom, warto od razu pomyśleć o garażu. Aby podjąć dobrą decyzję, należy zwrócić uwagę na kilka czynników, takich jak:

  • wymiary działki i domu − w przypadku wąskiej działki garaż może nie zmieścić się w bryle budynku, a w przypadku krótkiej − może być za mało miejsca na wolnostojący obiekt,
  • orientację względem stron świata − garaż, jak i inne pomieszczenia gospodarcze, powinien stać po północnej stronie budynku. Tym samym wnętrza mieszkalne będą lepiej oświetlone promieniami słonecznymi, co może pozytywnie na samopoczucie domowników i obniżenie rachunków za prąd,
  • wymiary auta − nie tylko tego obecnego. W przyszłości może okazać się, że sportowy samochód zostanie zmieniony na rodzinnego SUV-a albo do kolekcji dołączy auto drugiej połowy,
  • ruchliwość ulicy − gdy dla bezpieczeństwa manewrowania za kółkiem, bezpieczniejsze będzie zbudowanie dłuższego podjazdu.

Garaż w budynku, czyli wszystko na wyciągnięcie ręki

Garaż zintegrowany w bryle budynku jest popularnym rozwiązaniem, które pozwala zaoszczędzić sporo miejsca na działce. Może się to okazać kluczowe, zwłaszcza jeśli na placu ma pojawić się taras lub ogródek uprawny. Do tego, domownikom nie straszny będzie deszcz − przechodząc z budynku bezpośrednio do garażu, unikną oni nieprzyjemnego kontaktu z zimnem.

Garaż a pozostałe wnętrza

A gdy na etapie planowania domu postawi się na układ pomieszczeń, w którym garaż sąsiaduje z kotłownią lub innym pomieszczeniem gospodarczym, ograniczy się tym samym hałas płynący włączonego silnika, który może być słyszalny w części mieszkalnej. Ograniczy to również ucieczkę ciepła z domu przez nieogrzewany garaż. W pobliżu warto również ulokować spiżarnię lub kuchnię, przez co łatwiej będzie przenosić duże zakupy.

Kiedy przyda się garaż wolnostojący?

Natomiast wariant wolnostojący sprawdzi się w willach i domach dworkowych, gdzie garaż powinien wtapiać się w tło, a najlepiej być kompletnie niewidoczny. Przyda się również na długiej lub wąskiej działce. Garaż może być także umieszczony w budynku gospodarczym.

Garaż jedno- czy dwustanowiskowy? A może wiata?

Najczęściej wybierane są projekty domów z garażem jednostanowiskowym. Ma on mniejszy metraż, przez co jest łatwiejszy do zaplanowania na działce. Natomiast wielkość garażu dwustanowiskowego w dużej mierze zależy od tego, czy będzie miał jedną czy dwie bramy wjazdowe. Nawet jeśli w garażu nie staną dwa auta, na wolnym metrażu można urządzić schowek na sprzęt sportowy lub niewielki warsztat dla pasjonatów majsterkowania. Garaż dwustanowiskowy jest droższy od mniejszego odpowiednika, jednak można zaoszczędzić na jego budowie, równocześnie stawiając dom i garaż, i kupując hurtowo materiały. A jeśli duży garaż pozostaje poza zasięgiem, można zdecydować się na budowę wiaty, która osłoni pojazd przed deszczem, śniegiem i słońcem.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)