Samochód Roku Wirtualnej Polski 2018: Samochód na wyjazd na narty

Samochód na narty musi być pojemny, praktyczny, ale też wygodny, aby wielogodzinna podróż upłynęła jak najlepiej. Oznacza, że w tej kategorii królują SUV-y, crossovery i kombi, które zabiorą nie tylko pasażerów, ale też ich sprzęt do jazdy na stoku. Samochody te muszą też bez problemu poradzić sobie na często ośnieżonych górskich drogach. Jakie auto z 2018 roku najlepiej spisze się podczas wyprawy na narty?

O tytuł najlepsze samochodu na narty w 2018 roku walczy 10 modeli (fot. Konrad Skura / Mariusz Zmysłowski)
Ten artykuł ma 11 stron:
Samochód na wyjazd na narty
Popularność SUV-ów i crossoverów przekłada się też na liczbę kandydatów w tej kategorii — o tytuł walczy aż 10 modeli. Oczywiście nie jest to nowy trend. Również rok temu w naszym plebiscycie była to licznie reprezentowana kategoria. Największą grupą wśród tegorocznych pretendentów są SUV-y, ale nie zabrakło też kombi czy terenówki.
Czego oczekujemy od samochodu na narty? Połączenia wielu cech, które pozwolą wygodnie i bezproblemowo odbyć taką podróż. Samochód powinien zmieścić rodzinę lub przyjaciół, umożliwić przewiezienie sporego bagażu wraz ze sprzętem narciarskim, a do tego zapewnić komfort podczas wyjazdu, który często oznacza pokonanie kilkuset, a nawet ponad tysiąca kilometrów, jeśli zamiast polskich gór wybierzemy Alpy.
Tradycyjnie z wyjazdem w góry kojarzy się też napęd na cztery koła ułatwiający przebijanie się przez zaspy. Choć w praktyce nie jest on niezbędny i nie wymagaliśmy od startujących w tej kategorii samochodów, to na pewno jest mile widzianym dodatkiem, który ułatwi ruszenie na oblodzonej górskiej drodze. W zeszłym roku zwycięzcą w tej kategorii była Mazda CX-5, która urzekła nas nie tylko dobrym projektem wnętrza czy prowadzeniem, ale też wyglądem, który pozwala zadać szyku w ośrodku narciarskim.
Zobacz również: Jeep Renegade (2015) Limited 2.0 Multijet AWD - test samochodu
W plebiscycie na Samochód Roku Wirtualnej Polski 2018 o tytuł najlepszego auta na narty walczą bardzo różne modele. W stawce mamy mniejsze auta jak przyciągającego wzrok Jeepa Renegade'a czy imponujące właściwościami terenowymi Suzuki Jimny. Nie zabrakło też już klasycznych przedstawicieli średnich i większych SUV-ów - Toyoty RAV4, Kii Sportage w wersji Mild Hybrid, Jeepa Cherokee, Hundaia Santa Fe czy Volkswagena Touarega. Nie zabrakło też bardziej luksusowych modeli, które uczynią wszystko, aby podróż odbyła się szybko i komfortowo — stylizowanego na coupe Audi Q8 i mocarnego Range Rovera Sport SVR. W stawce znalazł się też bardziej klasyczny model, jakim jest Volvo V60 Cross Coutry, czyli podniesione kombi z napędem na cztery koła. Na kolejnych stronach znajdziecie opisy kandydatów.

Polecane przez autora:
- Szymon Jasina: Widok, który potrafi zmrozić krew w żyłach. "Drzewa zabójcy" czy "głupi kierowcy"? (opinia)
- Części samochodowe, za które nie warto przepłacać. Oszczędności będą natychmiastowe
- Dlaczego tiry na trasie wyprzedzają się tak długo? Proste: takie są przepisy
Ten artykuł ma 3 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze