Tysiące policjantów na drogach. Sprawdź, jakie mają prawa i obowiązki
Oto zasady, jakich powinien przestrzegać i jednocześnie prawa, jakie ma policjant podczas kontroli drogowej.
Ostatni dzień wakacji to moment wzmożonego ruchu na drogach i większej liczby patrolujących je policjantów. Jak informuje Komenda Główna Policji, na głównych trasach prowadzących z miejsc wypoczynku do dużych miast należy spodziewać się wzmożonych działań funkcjonariuszy. Ci będą sprawdzać nie tylko trzeźwość i prędkość, ale też stan techniczny samochodu i sposób przewożenia w nim dzieci. Jakie prawa ma na drodze policjant?
Umundurowany funkcjonariusz, który chce zatrzymać pojazd do kontroli, powinien w warunkach dobrej widoczności wydawać sygnały tarczą lub ręką, a w warunkach niedostatecznej widoczności latarką ze światłem czerwonym lub tarczą świetlną. Nieumundurowany policjant może zatrzymać pojazd do kontroli wyłącznie na obszarze zabudowanym.
Funkcjonariusz w samochodzie może przedstawiać kierującemu sygnały świetlne, dźwiękowe lub komunikaty na specjalnym ekranie, np. „stój – kontrola drogowa”. Sygnały takie powinny być podawane z odległości umożliwiającej ich dostrzeżenie. Patrol powietrzny wydaje komunikaty dźwiękowe i świetlne.
Miejsce do zatrzymania określa policjant. Powinno być bezpieczne i nieutrudniające ruchu. W celu dojazdu na takie miejsce, funkcjonariusz ma prawo nakazać jazdę za radiowozem. Jeżeli zatrzymanie nastąpiło na drodze, to policyjny pojazd powinien stać za kontrolowanym. Możliwe jest zatrzymanie obu aut w miejscu, gdzie w normalnych warunkach jest to zabronione, ale wówczas w radiowozie powinny być włączone niebieskie, błyskowe sygnały świetlne, tzw. koguty.
Po zatrzymaniu, gdy funkcjonariusz podchodzi do samochodu kontrolowanego, zobowiązany do podania stopnia służbowego, imienia, nazwiska oraz przyczyny zatrzymania. Musi także pokazać legitymację służbową, jeżeli jest nieumundurowany. Policjant w mundurze okazuje legitymację tylko na żądanie zatrzymanego. Robi to w sposób umożliwiający odczytanie oraz spisanie danych. W uzasadnionych sytuacjach kontrolowany może dostać nakaz opuszczenia pojazdu, a także wejścia do radiowozu. Ta druga sytuacja możliwa jest w następujących przypadkach:
- Udzielenie pomocy choremu lub rannemu
- Doprowadzenia zatrzymanego do jednostki policji, szpitala lub izby wytrzeźwień
- Badanie na zawartość alkoholu lub na obecność środków odurzających, jeżeli jest to niemożliwe w innych warunkach (np. w aucie kontrolowanego)
- Pokazania przebiegu wykroczenia zarejestrowanego kamerą
- Przeprowadzenia czynności procesowych
Policjant ma prawo poruszać się kontrolowanym pojazdem w celu sprawdzenia stanu technicznego w zakresie działania hamulców, badania nacisków na osiach lub sprawdzenia masy pojazdu, a także w celu usunięcia go z miejsca, w którym stanowi zagrożenie lub wtedy, gdy pojazd zatrzymano w wyniku pościgu.