Tak działają nowe mandaty. Kierowcy zmienili styl jazdy

Tak działają nowe mandaty. Kierowcy zmienili styl jazdy

Tak działają nowe mandaty. Kierowcy zmienili styl jazdy
Źródło zdjęć: © fot. mat. prasowe / Lubuska Policja
Aleksander Ruciński
11.01.2022 12:48, aktualizacja: 14.03.2023 13:43

Yanosik to popularna w Polsce aplikacja informująca o sytuacji na drodze i przede wszystkim o policyjnych kontrolach. To także spore źródło wiedzy o zachowaniach kierowców. Czy te zmieniły się pod wpływem nowego taryfikatora?

Zaostrzony taryfikator mandatów sprawił, że kierowcy nie tylko poszukują rozwiązań pozwalających zminimalizować ryzyko kontroli, ale i jeżdżą wolniej - takie wnioski można wysnuć z badań przeprowadzonych przez Yanosika w pierwszych dniach stycznia 2022 roku.

Jak się okazuje, ta popularna aplikacja odnotowała znaczący wzrost liczby użytkowników. Pierwsze symptomy większego zainteresowania były widoczne już w grudniu 2021 roku, na kilka tygodni przed wejściem w życie nowego taryfikatora mandatów. Liczba unikalnych użytkowników Yanosika wzrosła wówczas o 16 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku 2020.

Prawdziwym zaskoczeniem okazały się jednak wyniki z pierwszych dni stycznia, kiedy to odnotowano 56 proc. wzrost w stosunku do okresu 1-3 stycznia 2020 roku.

Porównanie średniej długości tras użytkowników Yanosika
Porównanie średniej długości tras użytkowników Yanosika© mat. prasowe / Yanosik

Co więcej, zmienił się też sposób korzystania z aplikacji. Dotychczas spora rzesza kierowców wykorzystywała Yanosika głównie na dłuższych trasach. Obecnie wielu z nich korzysta ze wsparcia także na krótkich dystansach.

Warto odnotować, że dane zebrane z aplikacji pozwalają nie tylko zapoznać się ze specyfiką jej wykorzystywania, ale i zachowaniem samych użytkowników, czyli kierowców. W kontekście zaostrzonych kar najciekawszą informacją jest oczywiście stosunek do obowiązujących limitów prędkości, który — zgodnie z przedstawionymi analizami — również uległ poprawie.

Wzrosła liczba kierowców stosujących się do obowiązujących przepisów
Wzrosła liczba kierowców stosujących się do obowiązujących przepisów© mat. prasowe / Yanosik

W pierwszych dniach stycznia 2022 użytkownicy Yanosika jeździli zauważalnie rozważniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Największą różnicę odnotowano w terenie zabudowanym, gdzie 64,41 proc. badanych podróżowało zgodnie z limitami prędkości — to wynik blisko 11 proc. lepszy niż przed rokiem. Poprawa jest jednak zauważalna wszędzie, niezależnie od typu drogi.

Trzeba przyznać, że opublikowane wyniki są dość optymistyczne. Pozostaje tylko mieć nadzieję na dalszą poprawę. Oby to nie był jedynie chwilowy skok spowodowany medialnym szumem wokół nowego taryfikatora mandatów.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)