Znakomite wyniki sprzedaży samochodów w lipcu 2015 – Škoda Octavia przegrała z Volkswagenem Golfem

Znakomite wyniki sprzedaży samochodów w lipcu 2015 – Škoda Octavia przegrała z Volkswagenem Golfem

Znakomite wyniki sprzedaży samochodów w lipcu 2015 – Škoda Octavia przegrała z Volkswagenem Golfem
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński
Marcin Łobodziński
06.08.2015 08:16, aktualizacja: 02.10.2022 09:41

Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar opublikował najnowszy raport dotyczący liczby zarejestrowanych samochodów w Polsce. Okazuje się, że pomimo wakacji i znakomitej pogody, Polacy wciąż chętnie kupują nowe samochody.

Tegoroczny lipiec nie tylko nie zmniejszył tempa zakupów Polaków, ale był najlepszym lipcem od 15 lat i czwartym, tegorocznym miesiącem. Zwykle w okresie wakacyjnym dynamika sprzedaży notuje spadki ponieważ wiele osób wyjeżdża na urlopy, ale w tegorocznym lipcu kupiliśmy 29 281 samochodów, jedynie o 2,15 procenta mniej niż w czerwcu. Z drugiej strony, w porównaniu z lipcem 2014 wzrost sprzedaży wynosi 13,46 procenta. Lepszy lipcowy wynik był ostatnio w 2000 roku.

Obraz
© fot. SAMAR

Tegoroczna sprzedaż nowych samochodów wciąż utrzymuje się na wyższym poziomie niż zeszłoroczna, z przewagą niewiele ponad 6000 zarejestrowanych samochodów. Nadal zdecydowanie większe zakupy w Polsce robią klienci instytucjonalni, którzy od początku roku zarejestrowali 62,4 procenta samochodów. Najczęściej wybierane przez firmy marki to Škoda, Volkswagen, Toyota, Ford i Opel. Kolejność pięciu najpopularniejszych marek w gronie klientów indywidualnych wygląda nieco inaczej: Škoda, Opel, Toyota, Volkswagen, Kia. Tak czy inaczej Škoda pozostaje ogólnym liderem, który wyprzedza w tegorocznym rankingu Toyotę o 6366 zarejestrowanych samochodów. Japońska marka powinna może jeszcze dostać przyspieszenia po wprowadzeniu nowego Aurisa i Avensisa. Trzeci pozostaje Volkswagen, a za nim Opel i Ford. W pierwszej dziesiątce znajdują się ponadto Kia, Renault, Hyundai, Nissan i Dacia.

Obraz
© fot. SAMAR

Co ciekawe, w lipcu Škoda Octavia, najpopularniejsze auto w Polsce została wyprzedzona przez Volkswagena Golfa, a także przez Škodę Fabię. To wyraźny sygnał do wprowadzenia liftingu Octavii, która oczywiście pozostaje numerem jeden w rankingu licząc od początku roku.

Wśród marek klasy premium liderem pozostaje BMW, które z liczbą zarejestrowanych do końca lipca 5259 samochodów, wyprzedza o 624 Mercedesa. Trzecie miejsce zajmuje Audi, które dość dynamicznie goni czwarte Volvo. U dilerów szwedzkiego producenta panuje obecnie zatrzęsienie i ogromne zainteresowanie modelem XC90, ale trzeba pamiętać również o debiucie nowego Audi A4. Interesująco zapowiada się walka o pozycję lidera drugiej piątki segmentu premium. W tym roku Porsche bije rekordy w Polsce sprzedając w pierwszym półroczu o 8,6 procenta więcej samochodów niż w pierwszym półroczu 2014. Jeżeli dynamika sprzedaży tych samochodów nie będzie spadać, to Porsche może dogonić w tym roku MINI, które obecnie prowadzi z przewagą 61 sztuk.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)