Z cysterny wyciekał żrący kwas. Kierowca miał jeszcze sporo do przejechania

Z cysterny wyciekał żrący kwas. Kierowca miał jeszcze sporo do przejechania

Żrąca substancja kapała na asfalt
Żrąca substancja kapała na asfalt
Źródło zdjęć: © fot. GITD
Anna Piątkowska-Borek
08.09.2022 18:34, aktualizacja: 13.03.2023 15:48

Kontrolerzy z Inspekcji Transportu Drogowego sprawdzali jadącą w stronę Ukrainy cysternę. W pewnym momencie na asfalcie zauważyli plamy. Szybko wezwali pomoc.

W Rzeszowie inspektorzy ITD zatrzymali 7 września do kontroli ciężarówkę przewożącą niebezpieczny ładunek – oznaczoną pomarańczowymi tablicami (ADR). Kierowca jechał z Litwy do Ukrainy, przewożąc 20 ton kwasu azotowego (UN 2031). Pojazd należał do przewoźnika z Mołdawii.

Podczas kontroli okazało się, że z ciężarówki wycieka żrąca substancja. Inspektorzy ITD wezwali na pomoc strażaków. Konieczne było bowiem założenie dodatkowych uszczelek kwasoodpornych na dwa nieszczelne otwory oraz neutralizacja plam kwasu w miejscu postoju.

W międzyczasie kontrolerzy zauważyli, że dokument przewozowy jest źle sporządzony, a cysterna nieprawidłowo oznakowana. Znajdowały się na niej niewłaściwe nalepki ostrzegawcze. Jak podaje GITD, wobec przewoźnika zostanie wszczęte postępowanie administracyjne.

Z kolei kierowca musiał wpłacić 9 tys. zł kaucji na poczet przyszłej kary i po usunięciu nieprawidłowości, mógł ruszyć w dalszą drogę.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)