Z Autopay zapłacisz za paliwo. Już dziś da się płacić za autostrady i myjnie

Z Autopay zapłacisz za paliwo. Już dziś da się płacić za autostrady i myjnie

Możliwość zapłacenia bez wchodzenia do budynku jest szczególnie cenna w dobie pandemii
Możliwość zapłacenia bez wchodzenia do budynku jest szczególnie cenna w dobie pandemii
Źródło zdjęć: © WP.PL
Tomasz Budzik
25.11.2021 14:32, aktualizacja: 14.03.2023 14:15

To będzie jedna z najważniejszych aplikacji dla kierowców. Autopay niebawem zwiększy swoją funkcjonalność. Kierowcy zapłacą nią za zatankowane paliwo i przejazd nowymi odcinkami autostrad.

Jeszcze w 2021 r. aplikacja Autopay ma umożliwić uregulowanie należności za zatankowane paliwo. Jak informuje serwis cashless.pl, najpierw taka możliwość ma się pojawić na wybranych stacjach paliw w Niemczech. Z czasem ma być to również możliwe w niektórych punktach w Polsce. Potem lista stacji paliw, na których dostępna będzie ta funkcja, zacznie się wydłużać.

Początkowo usługa ma być dostępna na niemieckich stacjach sieci Jet, Hem oraz Sprint. Tankujący kierowca będzie musiał uruchomić aplikację i zezwolić na pozyskiwanie danych lokalizacyjnych urządzenia. Po zakończeniu tankowania należność zostanie uregulowana automatycznie ze środków z połączonej z aplikacją karty płatniczej. Już w pierwszym kwartale 2022 r. takie możliwości mają pojawić się również w Polsce. Na razie nie wiadomo jednak, na których stacjach paliw będzie można skorzystać z takiego rozwiązania.

Na razie liczba myjni, na których można zapłacić, jest ograniczona
Na razie liczba myjni, na których można zapłacić, jest ograniczona© WP.PL

W Polsce aplikacja do bezkontaktowego płacenia wdrożyły już: Circle K, Orlen czy Lotos. Przewagą Autopay względem tych rozwiązań byłaby elastyczność – możliwość płacenia za paliwo na stacjach różnych sieci.

Autopay pozwala też zdalnie zapłacić za umycie auta. Obecnie jest to możliwe na ponad stu myjniach. Po dojechaniu na miejsce należy zeskanować telefonem umieszczony na instrukcji korzystania z myjni kod QR. Potem wystarczy już tylko wybrać program. Należność zostanie pobrana automatycznie, a myjnia uruchomi program. W przyszłości usługa ma wykorzystywać mechanizm rozpoznawania tablic rejestracyjnych.

Od 1 grudnia na płatnych odcinkach autostrad zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad będzie obowiązywał nowy system płatności. Znikną szlabany, a za płatność będzie można zapłacić na jeden z trzech sposobów. Pierwszym będzie rządowa aplikacja geolokalizacyjna e-TOLL. Drugim zakup jednorazowego biletu w rządowej aplikacji e-TOLL PL BILET. Jeszcze nie jest ona dostępna. Trzecią opcją ma być właśnie aplikacja Autopay. Dziś można w ten sposób zapłacić za przejazd zarządzanymi przez koncesjonariuszy odcinkami autostrady A1 oraz A4. Od 1 grudnia do tej listy dołączą: A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)