Czy można jechać na majówkę? Tłumaczymy, na co pozwalają przepisy w czasie epidemii koronawirusa

Poradniki i mechanikaCzy można jechać na majówkę? Tłumaczymy, na co pozwalają przepisy w czasie epidemii koronawirusa28.04.2020 11:38
W majówkę możemy odwiedzić najbliższych, ale warto wiedzieć co to oznacza
W majówkę możemy odwiedzić najbliższych, ale warto wiedzieć co to oznacza
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński

O ile o wyjazdach w czasie świąt wielkanocnych nie było mowy, o tyle w czasie majówki można już o tym pomyśleć. Dłuższy o jeden dzień weekend majowy pozwala zaplanować pobyt u najbliższych, nawet jeśli mieszkają daleko.

Zgodnie z obowiązującymi od dnia 20 kwietnia przepisami nie ma już ograniczeń w swobodnym przemieszaniu się samochodami osobowymi. Można więc odwiedzić rodzinę i spotkać się po tym trudnym dla wszystkich okresie. Jednak nie do każdego można się wybrać.

Kogo można odwiedzić?

Odwiedzić możecie tylko osobę najbliższą lub najbliższą osobie, z którą jesteście we wspólnym pożyciu. Definicję osoby najbliższej podaje Kodeks Karny. Są to: małżonek, wstępny, zstępny, rodzeństwo, powinowaty w tej samej linii lub stopniu, osoba pozostająca w stosunku przysposobienia oraz jej małżonek, a także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu.

Mówiąc językiem mniej prawniczym, chodzi o odwiedziny małżonków i partnerów, dzieci (również przybranych) i rodziców czy dziadków i wnuczków, a także rodzeństwa. Dotyczy to również tak samo bliskich osób małżonka lub partnera, tzw. teściów i szwagrów.

Warto tu zaznaczyć, że strona rządowa może wprowadzać w błąd informacjami:

  • \Ograniczenie dotyczy: organizowania zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań.
  • \Obowiązuje zakaz wszelkich zgromadzeń oraz imprez.

Jest to napisane zbyt ogólnie i może być traktowane dosłownie. Chodzi wyłącznie o zgromadzenia w myśl przepisów ustawy "Prawo o zgromadzeniach" oraz spotkania osób ze sobą niespokrewnionych. Jeśli więc impreza to np. urodziny dziecka, a odwiedzą was rodzice oraz wasze rodzeństwo, to takie spotkanie jest dozwolone. Wchodząc precyzyjnie w przepisy, niedozwolone jest np. spotkanie z wujkiem i ciotką, ponieważ nie są osobami najbliższymi.

Co można i czego nie można robić w czasie majówki?

Na pewno trzeba pamiętać o obowiązku zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych, również podczas jazdy na rowerze, rolkach, desce itp. Z tego obowiązku jesteśmy zwolnieni jedynie w lasach. Obowiązek zakładania maseczki dotyczy także przestrzeni w samochodzie, jeśli jednym autem podróżują osoby niegospodarujące lub niemieszkające razem.

Jest zakaz korzystania z ogrodów zoologicznych, placów zabaw, a także z miejsc biwakowania, wiat, urządzeń przeznaczonych do zabawy dzieci na terenach leśnych. Można natomiast wybrać się do lasu. Trzeba jedynie pamiętać o zakazie wjazdu do lasu samochodem.

Wszelkie spacery piesze powinny odbywać się z zachowaniem odległości 2 metrów pomiędzy osobami z wyłączeniem rodziców i dzieci oraz osób niepełnosprawnych i opiekunów. Przepis jest o tyle "ciekawy", że osoby te na terenie prywatnych posesji mogą już przebywać blisko siebie – na przykład podczas rodzinnego spotkania. Mówiąc wprost – jeśli odwiedzisz brata, to możesz z nim siedzieć przy stole, ale nie możesz spacerować w odległości mniejszej niż 2 metry. To samo dotyczy zasłaniania ust i nosa, również w samochodzie.

Warto też pamiętać, że osoby małoletnie, które nie ukończyły 13. roku życia, nie mogą przemieszać się poza miejscem zamieszkania samodzielnie. Jest to możliwe wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)