Wybory 2020: Jak dojechać do lokalu? Osobom niepełnosprawnym i starszym może pomóc urząd lub straż miejska

Wybory 2020: Jak dojechać do lokalu? Osobom niepełnosprawnym i starszym może pomóc urząd lub straż miejska09.07.2020 10:03
Jeśli osoba nie potrzebuje specjalistycznego sprzętu, w jej transporcie pomogą funkcjonariusze stołecznej straży miejskiej
Jeśli osoba nie potrzebuje specjalistycznego sprzętu, w jej transporcie pomogą funkcjonariusze stołecznej straży miejskiej
Źródło zdjęć: © fot. Straż Miejska Warszawa

Wybrane urzędy miejskie szykują pomoc dla mieszkańców, którzy będą mieli problemy z dojechaniem na II turę wyborów prezydenckich. Z podobną inicjatywą wychodzi stołeczna straż miejska. Wszystko po to, by osoby niepełnosprawne i starsze mogły 12 lipca bezpiecznie oddać głos.

Straż miejska w Warszawie będzie oferować darmowy transport do lokali wyborczych dla osób mających trudności z poruszaniem się, które 12 lipca będą chciały oddać głos w II turze wyborów prezydenckich. Akcja skierowana jest przede wszystkim do osób starszych, choć i młodsi obywatele np. ze złamaną nogą nie będą pozostawieni sami sobie.

Przewóz będzie odbywał się z zachowaniem wszystkich norm bezpieczeństwa, a strażnicy będą wyposażeni m.in. w płyny do dezynfekcji, maseczki, przyłbice, rękawiczki czy termometry. Co więcej, jeżeli osoba, która chciałaby skorzystać z darmowego transportu i zapomni o maseczce, otrzyma ją od funkcjonariuszy. Zainteresowane mogą w dniu wyborów zgłaszać się pod numer telefonu 22 598 69 29, a czas dowozu będzie zależał od liczby zgłoszeń.

Osoby, które wymagają specjalistycznego sprzętu, np. poruszają się na wózku inwalidzkim, będą mogły skorzystać z usług urzędu miasta, zgłaszając potrzebę transportu odpowiednio wcześniej.

Jak to wygląda w innych miastach?

Sprawdziłem, czy w innych polskich miastach straż miejska również uczestniczy przy transporcie osób na wybory prezydenckie.

  • Jeżeli chodzi o straż miejską w Gdańsku, my takich działań nie prowadzimy, jednak urząd miasta oferuje możliwość dowozu osobom z niepełnosprawnością. Co więcej, gdański ZTM organizuje także specjalną komunikację miejską, żeby ułatwić dotarcie do lokali wyborczych – mówi w rozmowie z Autokult.pl rzecznik prasowa gdańskiej straży miejskiej insp. Marta Drzewiecka.

Usprawnienia gdańskiego Zarządu Transportu Miejskiego mają polegać na zmianach w funkcjonowaniu wybranych tras. W określonych godzinach niektóre linie autobusowe będą kursowały według rozkładu dnia powszedniego.

  • Nie robi tego (transportu osób – przyp. red.) straż miejska, natomiast miasto ma przygotowany transport dla osób niepełnosprawnych na wybory. Otrzymaliśmy wykaz telefonów dla mieszkańców i te informacje podają zainteresowanym także nasi dyżurni. Taki system działa już od wielu lat – mówi w rozmowie z Autokult.pl, rzecznik prasowa szczecińskiej straży miejskiej, insp. Joanna Wojtach. - Zdarzało się w poprzednich wyborach, że przewoziliśmy osoby niepełnosprawne, ale to były sytuacje incydentalne – dodaje insp. Joanna Wojtach.

Również w Poznaniu, Krakowie i Wrocławiu to urzędy miast będą organizowały specjalny transport dla tych, którym trudno będzie samodzielnie dotrzeć do lokali wyborczych. Zainteresowani skorzystaniem z usług powinni zgłosić potrzebę dowozu z odpowiednim wyprzedzeniem, choć np. Miejskie Biuro Wyborcze we Wrocławiu przyjmuje zlecenia także w dniu wyborów.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)