WRC: Młody mistrz potwierdza dominację. Solidne punkty Marczyka

Kalle Rovanpera podczas Rajdu Estonii 2023
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Toyota GAZOO Racing
Kamil Niewiński
23.07.2023 16:39, aktualizacja: 23.07.2023 17:13

Kalle Rovanpera i Jonne Halttunen wygrali Rajd Estonii, 8. rundę Rajdowych Mistrzostw Świata. W klasie WRC2 dobre punkty zdobyli Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk, którzy zajęli 5. lokatę.

Rajd Estonii w kalendarzu pojawił się w 2020 r., a sporo wpływu miał na to niewątpliwie Ott Tanak, który w 2019 r. zdołał zdobyć tytuł mistrza świata WRC. Skok popularności tego sportu w jego ojczyźnie sprawił, że w tym roku Rajd Estonii już czwarty raz z rzędu jest rundą klasyfikowaną w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Fani zaś liczyli na dobrą dyspozycję swojego rodaka.

Niestety, we znaki jeszcze przed startem rajdu dały się bolączki Forda Pumy. Samochód Tanaka zepsuł się podczas pierwszego shakedownu, czyli odcinka testowego. Wymiana silnika sprawiła, że Estończyk otrzymał karę 5 minut jeszcze przed rozpoczęciem rywalizacji i mimo kapitalnego tempa (wygrał pierwsze cztery etapy!) skończył rajd ze stratą aż 6:25.6 do zwycięzcy.

Tym zaś został Kalle Rovanpera w duecie z pilotem Jonne Halttunenem. Finowie objęli prowadzenie na 6. etapie z wyznaczonych 21 odcinków specjalnych i nie oddali go już do końca. Rajd ukończył z przewagą 52.7 s nad Thierrym Neuvillem. Podium uzupełnił zaś rodak Rovanpery, Esapekka Lappi.

Kalle Rovanpera podczas Rajdu Estonii 2023© Materiały prasowe | Toyota GAZOO Racing

W klasie WRC2 zwycięstwo zdołał odnieść Norweg Andreas Mikkelsen. Piąte miejsce zajęli zaś Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk, którzy zdobyli kolejne ważne punkty do klasyfikacji generalnej klasy. W klasyfikacji generalnej Rajdu Estonii Polacy zajęli 13. miejsce, więc punktów w "generalce" całego cyklu zdobyć nie zdołali.

W klasyfikacji WRC Rovanpera jeszcze mocniej odjechał konkurencji, prowadząc w klasyfikacji generalnej z dorobkiem 170 punktów. Drugi Brytyjczyk Elfyn Evans trafi do Fina aż 55 oczek. W klasie WRC2 Mikołaj Marczyk jest 13., zaś 6. pozycję zajmuje nieobecny w Estonii Kajetan Kajetanowicz. W klasyfikacji ogólnej cyklu Kajetanowicz jest 16., zaś Marczyk – 19.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.