WRC: Dominacja Hyundaia, bardzo dobry występ Polaków

Thierry Neuville podczas Rajdu Sardynii 2023
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Hyundai
Kamil Niewiński
04.06.2023 22:07, aktualizacja: 05.06.2023 08:37

Thierry Neuville i Martijn Wydaeghe zwyciężyli w Rajdzie Sardynii, szóstej rundzie Rajdowych Mistrzostw Świata. W klasie WRC2 na podium zameldował się Kajetan Kajetanowicz, który triumfował także w klasyfikacji kierowców niefabrycznych.

Rajd Sardynii, nazywany również Rajdem Włoch, to jedna z najstarszych rund w kalendarzu WRC. Kierowcy muszą wykazać się sporą wszechstronnością swoich umiejętności, bowiem trasy składają się zarówno z odcinków żwirowych, jak i tych poprowadzonych po drogach asfaltowych. W tych zmiennych warunkach jak ryba w wodzie czuli się kierowcy fabrycznego zespołu Hyundaia.

Swój pierwszy tegoroczny triumf zdołał odnieść Thierry Neuville. Belg odnotował tym samym swoje 18. zwycięstwo w karierze, wyprzedzając na mecie rajdu o równe 33 sekundy swojego zespołowego kolegę z Finlandii, Esapekkę Lappiego. Podium ze stratą aż 1:55,3 do zwycięzcy uzupełnił kolejny Fin - obrońca tytułu mistrzowskiego, Kalle Rovanpera.

Z występu na Sardynii zdecydowanie mogą być zadowoleni Polacy. Świetnie zaprezentował się w swoim drugim w tym sezonie starcie Kajetan Kajetanowicz. Polak zajął 3. lokatę w klasyfikacji WRC2 i triumfował w klasyfikacji WRC2 Challenger dla kierowców niefabrycznych. Dodatkowo rajd w klasyfikacji ogólnej zakończył na 7. miejscu, dzięki czemu zdobył 6 punktów w klasyfikacji WRC.

Zapunktował również Mikołaj Marczyk, który Rajd Sardynii skończył na 9. miejscu w klasyfikacji ogólnej i zdobył swoje pierwsze oczko do "generalki" cyklu. Poza tym dojechał on na piątej lokacie w klasyfikacji WRC2.

Mimo że do tej pory Kajetanowicz wystąpił w dwóch rajdach z sześciu, zajmuje on 9. pozycję w klasyfikacji generalnej klasy WRC2. Miko Marczyk jest zaś 16. W ogólnej klasyfikacji WRC niezmiennie prowadzi Rovanpera z dorobkiem 118 punktów. Stratę zmniejszył Neuville (93 punkty), który wyprzedził mającego spore problemy we Włoszech Estończyka Otta Tanaka. W klasyfikacji WRC Kajetanowicz jest 16., a Marczyk - 19.