Wojna może opóźnić budowę dróg w Polsce. GDDKiA wydłuża czas na przetargi

Wojna może opóźnić budowę dróg w Polsce. GDDKiA wydłuża czas na przetargi

Wojna w Ukrainie może opóźnić budowę dróg w Polsce
Wojna w Ukrainie może opóźnić budowę dróg w Polsce
Źródło zdjęć: © fot. GDDKiA
Aleksander Ruciński
15.03.2022 11:42, aktualizacja: 14.03.2023 12:57

Polityczno-ekonomiczne konsekwencje wojny w Ukrainie rzutują również na polski program budowy dróg. Niestabilna sytuacja i niepewność co do przyszłości nie sprzyjają rozstrzyganiu przetargów.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podjęła decyzję o wydłużeniu czasu na składanie ofert w przetargach dotyczących kilku kluczowych inwestycji drogowych w Polsce. W uzasadnieniu GDDKiA powołuje się na wyjątkową sytuację geopolityczną.

"Ma to miejsce w czasie, gdy rynek inwestycji drogowych jest rozgrzany, prace na budowach są zaawansowane i ogłaszane są kolejne przetargi na realizację. Naszym głównym celem na ten moment jest utrzymanie płynności i stabilności rynku poprzez kontynuację rozpoczętych budów oraz umożliwienie składania odpowiednio skalkulowanych ofert" - możemy przeczytać w komunikacie.

Z powodu rynkowych zawirowań firmy przystępujące do przetargów mają problemy z racjonalną wyceną materiałów i usług, a co za tym idzie — z właściwą kalkulacją. Nie bez znaczenia pozostaje też odpływ pracowników z Ukrainy oraz duże wahania cen surowców.

"To, co możemy w obecnej sytuacji zrobić, to wydłużyć czas na składanie ofert dla tych przetargów, gdzie aktualne terminy wyznaczone są na koniec marca. Zmiana terminu pozwoli na dłuższą obserwację sytuacji na rynku i ocenę, czy za kilka tygodni ulegnie ona stabilizacji i pozwoli na złożenie odpowiednio skalkulowanych ofert" - informuje GDDKiA.

Terminy na składanie ofert wydłużone o miesiąc dotyczą następujących inwestycji:

  • DK22 na odcinku Królewo — granica woj. warmińsko-mazurskiego i pomorskiego,
  • DK22 na odcinku Knybawa — Gnojewo,
  • S17 Zamość Wschód — Zamość Południe,
  • S17 Zamość Południe — Tomaszów Lubelski
  • S17 Tomaszów Lubelski — Hrebenne
Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)