Więcej kontroli prędkości w długi weekend. Zwróć uwagę na nowe nieoznakowane radiowozy

Więcej kontroli prędkości w długi weekend. Zwróć uwagę na nowe nieoznakowane radiowozy

Mapa miejsc, gdzie można spotkać policyjne kontrole w sierpniowy weekend (fot. Autokult)
Mapa miejsc, gdzie można spotkać policyjne kontrole w sierpniowy weekend (fot. Autokult)
Mateusz Żuchowski
13.08.2019 15:48, aktualizacja: 28.03.2023 10:04

Pod hasłem "sierpniowy weekend" upływa jedna z największych akcji policji tych wakacji. W jej ramach kierowców kontroluje aż pięć tysięcy policjantów. Na drogach pojawią się wszystkie nowe radiowozy. Swój chrzest bojowy będą miały nieoznakowane radiowozy BMW Serii 3 Gran Turismo.

Akcja "sierpniowy weekend" potrwa od środy 14 sierpnia od godziny 6 rano do niedzieli 18 sierpnia do godziny 22. W tym czasie na drogi całej Polski wyjedzie około pięć tysięcy policjantów, a pierwszego i ostatniego dnia ma być ich nawet więcej. Będą skupiali się na kontrolach prędkości oraz upłynnianiu ruchu na wjazdach i wyjazdach z największych miast.

Sierpniowa akcja będzie jednym z pierwszych poważnych sprawdzianów dla nowych radiowozów, które w ostatnim czasie zasiliły szeregi policji. Na terenie całego kraju będzie można spotkać 51 oznakowanych radiowozów BMW Serii 3. Drogi województwa śląskiego patroluje sześć egzemplarzy Kii Stinger. Tam należy wypatrywać modeli w kolorze grafitowym, granatowym, ciemnoszarym i białym. Na drogach Podlasia nadal można spotkać nieoznakowanego Mitsubishi Lancer Evo X.

Nieoznakowane BMW 330i Gran Turismo (w tle) (fot. Świętokrzyska Policja)
Nieoznakowane BMW 330i Gran Turismo (w tle) (fot. Świętokrzyska Policja)

Na drogi wyjadą również BMW serii 3 Gran Turismo. Pierwsze 31 nieoznakowanych radiowozów tego typu dotarło w ostatnich tygodniach do garnizonów na terenie całego kraju. Po zarejestrowaniu oraz wyposażeniu w niezbędny sprzęt są już gotowe do służby.

Model ten najłatwiej rozpoznać po charakterystycznej, garbatej sylwetce i wyżej poprowadzonej linii dachu, która przypomina SUV-a. Patrząc w lusterku wstecznym, od standardowej Serii 3 wersję tę odróżni się po inaczej wymodelowanym przednim zderzaku, z wyraźnie zaznaczonymi dwoma przetłoczeniami. Nieoznakowane radiowozy BMW widziano w kolorach srebrnym, grafitowym i granatowym.

Podinspektor Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji nie kryje zadowolenia z nowej broni drogówki.

– Bardzo cieszymy się z dostarczonych policjantom BMW, ponieważ są to samochody o wysokich osiągach. Kierowcy czują w nich tę reklamowaną radość z jazdy, slogan producenta w tym przypadku nie kłamie – wyznaje policjant. Jednocześnie zauważa, że auta te będą wykorzystywane w bardzo ważnym celu.

– Z BMW serii 3 korzystają dobrze przeszkoleni policjanci, szczególnie z zakresu doskonalenia techniki jazdy. Dysponujemy możliwościami, żeby ścigać kierowców przekraczających ograniczenia prędkości. Policja jednak takich pościgów bardzo nie lubi. Błagamy kierowców, by nie mieli nieodpowiedzialnych pomysłów, bo naprawdę potrafimy korzystać z powierzonych nam aut – dodaje.

Podinspektor Kobryś ma nadzieję, że sam fakt obecności tych samochodów na drogach przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach w wyjazdowym sezonie.

– Naprawdę nie czyhamy na to, żeby komuś zatrzymywać prawo jazdy, ale kierowcy tak często sami się o to proszą, bo w tym roku mamy permanentny wzrost zatrzymanych dokumentów w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku. Jest to wzrost na poziomie 57 procent – mówi policjant.

Nieoznakowane BMW serii 3 Gran Turismo (fot. Dolnośląska Policja)
Nieoznakowane BMW serii 3 Gran Turismo (fot. Dolnośląska Policja)

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że tylko do 12 sierpnia policjanci zatrzymali w 2019 roku 28,6 tys. kierowców, którzy przekroczyli prędkość o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. To duży wzrost w stosunku do analogicznego okresu w roku poprzednim, gdy zatrzymano 18,2 tys. praw jazdy.

Podinsp. Kobryś zwraca uwagę, że wzrosła także liczba kierowców zatrzymanych za jazdę pod wpływem alkoholu. W tym roku było już ich prawie 69 tysięcy.

– Tylko w pierwszy weekend sierpnia zatrzymaliśmy ponad tysiąc kierowców prowadzących pod wpływem alkoholu. Notujemy wzrost zatrzymań nietrzeźwych kierowców, co niepokoi tym bardziej, że od dawna nie był on notowany. Skoro kierowcy nie zdają sobie sprawy z odpowiedzialności moralnej i karno-prawnej, powinni im to uświadamiać ich współpasażerowie. Często przymykają oni oczy na ten problem, co potem ma tragiczne skutki – zauważa funkcjonariusz.

Policja zwraca także uwagę kierowcom, by podczas wyjazdów w długi sierpniowy weekend używali map, które pozwalają omijać korki. Ich działanie także przyczynia się do płynności ruchu i bezpieczeństwa na drogach.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)