Mniej śmiertelnych wypadków na przejazdach. Sytuację mają jeszcze poprawić fotoradary

Mniej śmiertelnych wypadków na przejazdach. Sytuację mają jeszcze poprawić fotoradary12.04.2021 13:16
W zderzeniu z wielotonowym składem samochód nie ma żadnych szans
W zderzeniu z wielotonowym składem samochód nie ma żadnych szans
Źródło zdjęć: © Policja

Wypadki na przejazdach kolejowych należą do najcięższych zdarzeń drogowych. Cieszy więc fakt, że w pierwszym kwartale 2021 r. liczba tego rodzaju zdarzeń spadła aż o 60 proc. Niebawem przestrzegania prawa w tych miejscach będą pilnowały nowe fotoradary.

Jak poinformowały PKP Linie Kolejowe, od stycznia do marca z wypadkach na przejazdach kolejowych zginęło 7 osób. W pierwszym kwartale 2020 r. było to aż 17 osób. Jak zauważono w komunikacie opublikowanym przez PAP, mniej było również ciężko rannych. Taki los spotkał tylko jedną osobę, a w pierwszym kwartale 2020 r. było to 5 osób. Co ciekawe, liczba wypadków wręcz przeciwnie - wzrosła. Od stycznia do marca 2021 r. było 49 zdarzeń, podczas gdy w pierwszym kwartale 2020 r. było ich 47.

W Polsce jest ponad 14 tys. przejazdów kolejowo-drogowych. Na wielu z nich brakuje zapór, a bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od dyscypliny kierowców. Początkiem stycznia 2021 r. GITD ogłosiło przetarg na dostawę nowych urządzeń do automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym. Przy polskich drogach pojawią się nie tylko nowe stacjonarne fotoradary, ale też zupełnie nowy rodzaj sprzętu. Chodzi o urządzenia, które będą rejestrowały ignorowanie przez zmotoryzowanych czerwonego światła zakazującego przekraczania przejazdu kolejowego.

Zmiana będzie jednak raczej symboliczna, bo na wyposażeniu GITD będzie tylko 5 "kolejowych" zestawów. Sam zakup nowego rodzaju sprzętu zwróci jednak uwagę kierowców na zagrożenie, którego nie można bagatelizować.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)