W Anglii "polują" na Niemców ze starszym prawem jazdy. Mają cenne uprawnienia

W Anglii "polują" na Niemców ze starszym prawem jazdy. Mają cenne uprawnienia03.10.2021 07:54
Polskie prawo jazdy "podstawowej" kategorii pozwala prowadzić pojazdy o masie do 3,5 t. W Niemczech kiedyś można było więcej
Polskie prawo jazdy "podstawowej" kategorii pozwala prowadzić pojazdy o masie do 3,5 t. W Niemczech kiedyś można było więcej
Źródło zdjęć: © GDDKiA

Brytyjski rząd wysłał listy z propozycją pracy za kierownicą ciężarówki wielu mieszkającym na wyspach Niemcom, posiadającym prawo jazdy starego typu. Papierowy dokument pozwala im na więcej, niż na przykład polskim kierowcom.

Kolejki na stacjach paliw i puste półki sklepowe to problemy, z jakimi Brytyjczycy borykają się po wystąpieniu z Unii Europejskiej. Wszystko przez brak kierowców ciężarówek, którzy dowoziliby towary czy paliwo. Teraz brytyjskie władze w sprytny sposób próbują załagodzić problem. Jak informuje "Deutsche Welle", wielu mieszkających w Wielkiej Brytanii Niemców, mających przynajmniej 40 lat, otrzymało od rządu listy z propozycją pracy za kierownicą ciężarówki. Wielu z nich nigdy nawet nie siedziało w takim pojeździe.

Dlaczego wybrano akurat tę grupę? Przed 1 stycznia 1999 r. w Niemczech wydawano papierowe prawa jazdy. O ile pozwalał na to stan zdrowia posiadacza, miały one bezterminową ważność. I coś jeszcze. Podstawowa dla dwuśladów kategoria "2" pozwalała na prowadzenie nie tylko aut osobowych, ale też ciężarówek o masie nieprzekraczającej 7,5 tony.

Zgodnie z niemieckim prawem osoby, które nie wymieniły papierowego prawa jazdy na nowe, plastikowe, zachowują pełnię uprawnień do ukończenia 50. roku życia. Potem nie będą już mogły jeździć ciężarówkami o dopuszczalnej masie całkowitej wynoszącej do 7,5 t. Niemieckie zasady są respektowane przez Wielką Brytanię. W praktyce oznacza to, że na liście osób poszukiwanych przez brytyjski resort transportu mogą znaleźć się Niemcy pomiędzy 40. a 50. rokiem życia.

Niepozorny dokument sprawia, że na drodze można wiele. By mieć takie uprawnienia, na polskim prawie jazdy musi widnieć kategoria C1.
Źródło zdjęć: © Komisja Europejska
Niepozorny dokument sprawia, że na drodze można wiele. By mieć takie uprawnienia, na polskim prawie jazdy musi widnieć kategoria C1.

Jak informuje DW, w liście brytyjski rząd nakłania adresatów do podjęcia pracy w charakterze kierowcy ciężarówki, nawet jeśli dana osoba nigdy nie siedziała za kierownicą takiego pojazdu. Autorzy akcentują, że warunki pracy kierowców ulegają stałej poprawie, a o zatrudnienie nie jest trudno. Rzeczywiście, w związku z brexitem Wielka Brytania boryka się z problemem braku zawodowych kierowców.

Serwis money.pl podaje, że doświadczeni kierowcy cystern mogą liczyć na ok. 15 tys. zł netto w przeliczeniu. W przypadku małych ciężarówek zarobki będą zapewne niższe, ale dla wielu osób i tak mogą okazać się atrakcyjne. Według doniesień DW, rząd Wielkiej Brytanii wysłał około miliona listów do posiadaczy niemieckiego prawa jazdy starego wzoru.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)