Volkswagen przeniesie produkcję silników Diesla z całej Europy do Polski

Diesel jeszcze nie umiera - przynajmniej w Polsce
Diesel jeszcze nie umiera - przynajmniej w Polsce
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe marki Volkswagen

27.07.2021 09:45, aktual.: 14.03.2023 15:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W branży motoryzacyjnej trwa obecnie niemała rewolucja. Auta elektryczne zyskują popularność, wypierając tym samym z rynku silniki Diesla. Volkswagen planuje w związku z tym przenieść całą produkcję tych jednostek do polskiej fabryki.

Fabryka Volkswagen Motor Polska w Polkowicach od ponad 20 lat zajmuje się produkcją silników Diesla. W rozmowie z WP Technologie rzecznik prasowy VW MP Joanna Zdulska-Denko poinformowała, że w związku ze zmieniającym się zapotrzebowaniem na rynku, w fabrykach Volkswagena w całej Europie zajdą spore zmiany.

Diesel od Volkswagena wyłącznie z Polski

  • Przejście od technologii silników spalinowych w kierunku napędów elektrycznych jest nieuniknione. W celu zabezpieczenia zatrudnienia w najbliższym czasie cała produkcja 4-cylindrowych silników Diesla zostanie przeniesiona z zakładów Volkswagena w Europie do Polkowic - informuje Joanna Zdulska-Denko.

Firma przyznaje, że będzie to jedno z działań, które ma zapobiec redukcji etatów w Volkswagen Motor Polska. Pracownicy polkowickiej fabryki obawiają się zwolnień związanych z automatyzacją i zmianą profilu produkcji. Wiemy już, że polska fabryka silników Volkswagena w najbliższym czasie nie zostanie przestawiona na produkcję silników elektrycznych, które w porównaniu do spalinowych wymagają znacznie mniejszych nakładów pracy.

Ich linie produkcyjne mogą być zautomatyzowane w znacznie większym stopniu niż ma to miejsce w przypadku silników spalinowych. W związku z tym fabryki, które będą przezbrajane z produkcji silników wysokoprężnych na elektryczne, czekać będą duże zmiany. W Polsce prawdopodobnie nie nadejdą one zbyt szybko.

Fabryka Volkswagen Motor Polska produkuje około 700 tysięcy silników Diesla rocznie. Daje to mniej więcej 2500 jednostek na dzień roboczy. Jest to jeden z największych pracodawców w regionie, zatrudniający około 1300 osób, oraz największy producent silników spalinowych w Polsce.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)