Uwaga! Niewłaściwe paliwo w baku!

Uwaga! Niewłaściwe paliwo w baku!

Dystrybutor paliwa
Dystrybutor paliwa
Artur Kuśmierzak
15.03.2011 22:58, aktualizacja: 07.10.2022 17:29

Większość kierowców zarzeka się, że nigdy nie zatankowałaby niewłaściwego paliwa. Taka wpadka może się jednak zdarzyć nawet zapalonemu entuzjaście motoryzacji. Co wtedy?

Większość kierowców zarzeka się, że nigdy nie zatankowałaby niewłaściwego paliwa. Taka wpadka może się jednak zdarzyć nawet zapalonemu entuzjaście motoryzacji. Co wtedy?

Jeśli jesteśmy posiadaczami auta z silnikiem benzynowym zasilanym gaźnikiem bądź gaźnikami, zalanie baku nawet 10 litrami oleju napędowego na pewien czas ograniczy możliwości silnika, ale po dostaniu się do cylindrów właściwego paliwa motor wróci do dawnej świetności. Niestety w przypadku nowych jednostek napędowych sprawa jest nieco bardziej skomplikowana.

Najbardziej narażone na zniszczenie przez ropę są silniki z bezpośrednim wtryskiem. Jednostki wysokoprężne również są niezwykle wrażliwe na nawet najmniejsze ilości benzyny. Co zrobić, jeśli zdarzy się taka pomyłka? Przede wszystkim nie uruchamiać silnika. Najlepiej wezwać pomoc drogową i zawieźć auto do serwisu, gdzie mechanicy wypompują z baku niewłaściwe paliwo.

Obraz

Jeśli mamy taką możliwość, wówczas sami możemy podjąć próbę opróżnienia baku. Jednak lepiej tego nie robić. Dlaczego? Ponieważ wykonując tę czynność niefachowo, można uszkodzić pompę paliwa lub czujnik poziomu paliwa i tym samym narazić się na dodatkowe wydatki. A jakie szkody spowodujemy, uruchamiając silnik i zasilając go niewłaściwym paliwem?

Nieodpowiednie paliwo zaraz po uruchomieniu jednostki napędowej doprowadzi do zatarcia pompy paliwa lub pompy wysokiego ciśnienia, a także zniszczenia samych wtryskiwaczy oraz filtra paliwa.

Obraz

Aby przywrócić świetność tak uszkodzonej jednostce napędowej, nie wystarczy wymiana powyższych elementów, trzeba również przepłukać przewody paliwowe i dokładnie oczyścić bak z resztek niewłaściwego paliwa.

Taka pomyłka jest co prawda mało prawdopodobna, ponieważ pistolet od dystrybutora z olejem napędowym nie zmieści się we wlewie baku auta z silnikiem benzynowym. Jednak mi wszystko takie sytuacją czasem się zdarzają.

Zobacz także:

Źródło: Motofakty

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)