Utrudnienia na A4 i S19. Nocą na Podkarpaciu przejedzie transport maszyny TBM

Transport maszyny TBM
Transport maszyny TBM
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | GDDKiA
Tomasz Budzik

18.12.2022 14:57, aktual.: 18.12.2022 15:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W noce z niedzieli na poniedziałek i z poniedziałku na wtorek przejazd podkarpackimi odcinkami autostrady A4 i drogi ekspresowej S19 będzie poważnie utrudniony. Kłopoty związane będą z transportowaniem maszyny do drążenia tuneli.

Zajmujący znaczną, a miejscami całą szerokość jezdni konwój pojazdów, zabezpieczany przez pilotujące auta z tyłu i z przodu, porusza się spacerowym tempem. I nic w tym dziwnego. Na Podkarpaciu kończy się transport elementów maszyny TBM, która będzie służyć do drążenia tunelu w przebiegu drogi ekspresowej S19 pomiędzy Rzeszowem i Babicą. Największy z fragmentów urządzenia waży aż 240 ton. Czego należy się spodziewać?

Noc z 18 na 19 grudnia

W niedzielę 18 grudnia o godz. 22.00 konwój z maszyną wyjedzie z MOP-u Kamień i będzie poruszał się drogą ekspresową S19. Jak informuje rzeszowski oddział GDDKiA, "następnie, na węźle Rzeszów Wschód, konwój zjedzie na autostradę A4 w kierunku Krakowa. Do węzła Rzeszów Zachód będzie poruszał się A4, jadąc pod prąd. Na węźle Rzeszów Zachód transport wjedzie na drogę ekspresową S19, którą dotrze do węzła Rzeszów Południe.

Utrudnienia

W czasie przejazdu konwoju pomiędzy MOP-em Kamień a węzłem Jasionka, droga ekspresowa S19 od węzła Łowisko do węzła Jasionka zostanie zamknięta dla ruchu. Pojazdy jadące na trasie Lublin - Rzeszów zostaną przekierowane na drogę wojewódzką nr 878.

Dodatkowo droga ekspresowa S19 dla kierunku Rzeszów - Lublin zostanie zamknięta od węzła Jasionka do węzła Sokołów Małopolski Północ (oba kierunki ruchu). Po przejeździe konwoju przez węzeł Jasionka, ruch dla obu kierunków zostanie przywrócony. Na wszystkich wjazdach na S19, na czas przejazdu konwoju, zostaną ustawione patrole informujące o alternatywnej trasie przejazdu.

Ok. godz. 00:30 konwój zjedzie z S19 na węźle Rzeszów Wschód na autostradę A4. Wówczas nastąpi czasowe zamknięcie A4 w kierunku Korczowej pomiędzy węzłami Rzeszów Zachód a Rzeszów Wschód, gdyż kolumna poruszała się będzie autostradą A4, jadąc jezdnią południową pod prąd. Na czas zjazdu konwoju na autostradę A4, zamknięta dla ruchu zostanie również łącznica na węźle Rzeszów Wschód dla jadących od Rzeszowa drogą krajową nr 97 w kierunku Krakowa i Korczowej. Utrudnienia potrwają do godz. 2:30.

Po wjeździe konwoju na S19, ruch na A4 zostanie przywrócony. Całkowicie wstrzymany natomiast zostanie ruch w obu kierunkach na S19 od węzła Rzeszów Zachód do węzła Świlcza. Pojazdy przekierowane zostaną przez miasto Rzeszów i na DK94. W momencie, gdy konwój minie węzeł Świlcza, ruch zostanie przywrócony. Zamknięty natomiast zostanie odcinek od węzła Świlcza do węzła Rzeszów Południe w kierunku Barwinka. Po dojeździe konwoju do węzła Rzeszów Południe, ruch na całym odcinku S19 będzie odbywał się bez utrudnień.

Noc z 19 na 20 grudnia

Konwój z maszyną TBM o godz. 22:00 ruszy drogą ekspresową z węzła Rzeszów Południe na S19. Następnie pojazdy będą poruszały się ul. 9 Dywizji Piechoty i ul. Podkarpacką w Rzeszowie, a następnie dalej drogą krajową nr 19 w kierunku miejsca docelowego, czyli placu budowy w Babicy.

Utrudnienia

Transport, po zjeździe z węzła Rzeszów Południe, będzie poruszał się ul. 9. Dywizji Piechoty, a następnie ul. Podkarpacką. Ok. 23.30 dojedzie do granicy Rzeszowa. Na czas przejazdu kolumny, ruch pojazdów na DK19 na kierunku Babica - Rzeszów zostanie całkowicie wstrzymany. Co warte podkreślenia, pojazdy jadące w kierunku Rzeszów - Babica nie będą miały możliwości wyprzedzenia kolumny.

Po przejeździe konwoju ruch będzie sukcesywnie przywracany na całej trasie, jednak do czasu, kiedy konwój nie minie skrzyżowania w Babicy, zatrzymane pojazdy będą musiały oczekiwać na możliwość przejazdu w kierunku Rzeszowa. Przyjazd do Babicy planowany jest na wtorek (20 grudnia) około godz. 2:00.

Trzeci transport elementów maszyny drążącej zaplanowany jest na styczeń. Wówczas będą to jednak o wiele mniejsze części i ich przewóz nie będzie powodował tak dużych utrudnień. Póki co kierowcy muszą jednak uzbroić się w cierpliwość lub zaplanować jazdę alternatywną trasą.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)