Poradniki i mechanikaWysoka kara za błąd po imporcie auta. Brak czasu nie jest wymówką

Wysoka kara za błąd po imporcie auta. Brak czasu nie jest wymówką

Kara za niedotrzymanie terminu na rejestrację auta to 1000 zł
Kara za niedotrzymanie terminu na rejestrację auta to 1000 zł
Źródło zdjęć: © Fot. Autokult.pl
Maciej Gis
15.09.2021 12:46, aktualizacja: 14.03.2023 15:09

Procedurę rejestracji pojazdu można wykonać samemu lub poprzez pełnomocnictwo dla współwłaściciela czy innej wskazanej osoby. Trzeba też pamiętać, że za niedopełnienie obowiązku grozi kara.

Brak wolnego czasu na załatwienie spraw urzędowych nie jest niczym szczególnym, tym bardziej że godziny pracy wielu osób pokrywają się z harmonogramem pracy urzędów. Jeśli ktoś musi wykonać np. rejestrację pojazdu albo odebrać dowód rejestracyjny, a ma deficyt czasu, może wystawić upoważnienie dla osoby, która dopełni formalności za niego.

60 dni na rejestrację pojazdu w Polsce

Po zakupie pojazdu z zagranicy mamy 60 dni na jego rejestrację we właściwym wydziale komunikacji dla miejsca zamieszkania, inaczej grozi nam 1000 zł kary. Jeśli zainteresowany nie może spełnić ustawowego wymogu osobiście, wówczas powinien przygotować pełnomocnictwo. W jego treści powinny się znaleźć następujące informacje:

  • data i miejsce wystawienia pełnomocnictwa,
  • dane osoby upoważniającej (imię, nazwisko, adres, numer dowodu, PESEL), a w przypadku firm także numer NIP i REGON,
  • treść, w której upoważnia się pana/panią z imienia i nazwiska (także tu podajemy dokładne dane osobowe) \do dokonania czynności związanych z pojazdem.

W opisie pojazdu należy podać markę, model, numer VIN i numer rejestracyjny. W treści pisma wskazujemy, do czego upoważniamy daną osobę, np. odbioru dowodu rejestracyjnego, a na końcu składamy odręczny podpis.

We wniosku należy także określić stopień pokrewieństwa osoby, którą upoważniamy. Zgodnie z Ustawą o opłacie skarbowej pełnomocnictwo od każdej osoby kosztuje 17 zł. W przypadku, gdy pełnomocnikiem będzie mąż, żona, rodzic, dziecko, rodzeństwo, dziadkowie lub wnuki – pełnomocnictwo jest bezpłatne.

Osoba z pełnomocnictwem musi okazać w urzędzie komplet wymaganych do rejestracji dokumentów.

Jeżeli na etapie składania wniosku załączono już pełnomocnictwo i pozostaje ono ważne, to nie trzeba przynosić go ponownie. Należy pamiętać, że w dniu odbioru dowodu rejestracyjnego pojazd musi mieć ważne badanie techniczne. Wzory pełnomocnictw dostępne są na stronach internetowych wydziałów komunikacji oraz na stronie obywatel.gov.pl.

60 dni na zawiadomienie o nabyciu lub zbyciu pojazdu

W przypadku samochodu zarejestrowanego w Polsce należy w ciągu 60 dni zawiadomić starostę o jego nabyciu lub zbyciu. Brak takiego zawiadomienia również grozi karą administracyjną do 1000 zł.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (119)