Ukryta funkcja kluczyka. Wielu kierowców się dziwi, gdy o niej słyszy

Ukryta funkcja kluczyka
Ukryta funkcja kluczyka
Źródło zdjęć: © WP Autokult | Marcin Łobodziński

09.09.2023 07:45, aktual.: 09.09.2023 09:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Za oknem słoneczna pogoda, a prognozy na najbliższe dni sugerują, że możemy spodziewać się wyższych temperatur niż te, które obserwowaliśmy w ostatnim czasie. W wielu częściach naszego kraju, w ciągu dnia, temperatura może przekroczyć nawet 25 stopni Celsjusza. Zanim zdecydujemy się na podróż samochodem, warto przypomnieć sobie o pewnej mało znanej funkcji naszych kluczyków.

Wsiadanie do auta, którego wnętrze jest mocno nagrzane przez słońce, zdecydowanie nie należy do przyjemności. W takich sytuacjach wielu kierowców popełnia prosty, ale kosztowny błąd — uruchamiają klimatyzację na najwyższych obrotach, narażając się na ryzyko przeziębienia. Dodatkowo, w pierwszych chwilach po uruchomieniu nawiewu, z kratek klimatyzacji wydobywa się ciepłe powietrze.

Dlatego warto przypomnieć sobie o jednej z funkcji, które są ukryte w naszych kluczykach. Wiele samochodów, które są wyposażone w zamki sterowane zdalnie, ma funkcję, która pozwala na otwarcie okien za pomocą pilota. Wystarczy, że naciśniemy drugi raz i przytrzymamy dłużej przycisk otwierania.

Czasami ta sama funkcja jest dostępna po prostu po jednokrotnym dłuższym przytrzymaniu wspomnianego przycisku. Otwarcie szyb przed rozpoczęciem jazdy pozwoli na wstępne przewietrzenie mocno nagrzanego wnętrza. Jeszcze lepszy efekt uzyskamy, jeśli zostawimy uchylone okna na pierwsze kilka minut jazdy, co "ułatwi" pracę klimatyzacji.

Jednak nawet w takich warunkach, warto pamiętać, by nie ustawiać klimatyzacji na zbyt niską temperaturę. Przesadny chłód nie jest wskazany. Gdy bowiem będziemy wysiadać z auta, nasz organizm może doświadczyć swego rodzaju szoku termicznego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)