Ukraińska Wołga jak z amerykańskiego filmu. Twórcy "Mad Maxa" by się nie powstydzili

Ukraińska Wołga jak z amerykańskiego filmu. Twórcy "Mad Maxa" by się nie powstydzili10.06.2022 06:55
Ukraińska Wołga jak z amerykańskiego filmu. Twórcy "Mad Maxa" by się nie powstydzili
Źródło zdjęć: © fot. WARNER BROS. ENTERTAINMENT INC/Ukraine Weapons Tracker

Doskonale znani z klasycznej partyzantki bojownicy Ukrainy, po napaści Rosji na ich kraj starają się wykorzystać każdy dostępny sprzęt. Jednym z przykładów jest "wóz bojowy" z karabinem zbudowany na bazie Wołgi. Wygląda jak z filmowej serii "Mad Max".

GAZ-24 Wołga to bardzo popularny nie tylko w Rosji, ale i w całym bloku wschodnim wóz, który w krajach na wschód od polskich granic widywany jest na drogach do dziś. Model produkowany przez fabrykę Gorkowskij Awtomobilnyj Zawod w Niżnym Nowogrodzie, pomimo iż powstał w latach 60., ma nadwozie samonośne, więc to raczej średni wybór na wóz bojowy.

Mimo to Ukraińcy korzystają z tego, co mają, a ta bądź co bądź solidna maszyna świetnie wpisuje się w obraz konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, dlatego trafiła do sieci i pokazuje ją twitterowy profil "Ukraine Weapons Tracker" śledzący ukraińską stronę konfliktu od samego jego początku. Trudno powiedzieć, czy w ogóle zostanie użyty w celu bojowym, czy jest tylko ciekawostką internetową.

Zdaniem autora nagrania pojazd jest wyposażony w karabin maszynowy KPVT 14.5 mm, zamontowany na obrotowej wieżyczce. Ta improwizowana wieża składa się z obręczy koła jako podstawy i wału napędowego jako nogi. Co ciekawe, całość jest zdalnie sterowana, więc obsługujący broń nie będzie bezpośrednio wystawiony na atak wroga.

Sam karabin jest bardzo przestarzały, ale jednocześnie chętnie wykorzystywany właśnie do takiej zabudowy m.in. na radzieckich UAZ-ach czy w Iraku na amerykańskich pick-upach.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)