Toyota wstrzymała produkcję w 9 fabrykach. Wszystko z powodu trzęsienia ziemi

Toyota wstrzymała produkcję w 9 fabrykach. Wszystko z powodu trzęsienia ziemi

Toyota wstrzymała produkcję w 9 fabrykach.
Toyota wstrzymała produkcję w 9 fabrykach.
Źródło zdjęć: © mat. prasowe / Toyota
Aleksander Ruciński
17.02.2021 11:32, aktualizacja: 16.03.2023 14:34

Trzęsienie ziemi, które 13 lutego 2021 roku nawiedziło Japonię, spowodowało zakłócenia w pracy wielu zakładów, o czym pośrednio przekonała się Toyota. Z powodu wstrzymania dostaw firma musiała zawiesić działalność aż 9 rodzimych fabryk.

Toyota jest uznawana za pioniera systemu produkcyjnego TPS wykorzystującego filozofię "Just in time". W skrócie polega ona na dostarczaniu podzespołów w potrzebnym terminie i tylko takiej ilości, jaka aktualnie jest potrzebna. Minimalizacja magazynowanych materiałów ma jednak swoje wady - gdy dostawy zostaną zakłócone, fabryce szybko zaczyna brakować części.

Boleśnie przekonało się o tym aż 9 zakładów Toyoty funkcjonujących w Japonii. Z powodu trzęsienia ziemi, które miało miejsce 13 lutego 2021 roku, do fabryk nie dotarła znacząca część podzespołów. Producent został więc zmuszony do czasowego wstrzymania działalności - wstępnie do końca tego tygodnia, choć jak na razie nic nie jest jeszcze pewne.

Co warte odnotowania, przejściowe problemy nie powinny w żaden sposób wpłynąć na pozostałe zakłady, rozsiane w innych zakątkach świata. Na chwilę obecną zatrzymano 14 ze wszystkich 28 linii produkcyjnych Toyoty w Japonii. Mowa o miejscach, w których powstają takie modele jak Lexus LC, IS, RC, LX, NX, UX oraz RX oraz Toyota C-HR, RAV4 i Harrier. Jeśli chodzi o inne, konkurencyjne marki, na razie nie mamy żadnych informacji o podobnych decyzjach.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)