To pierwszy taki parking w Polsce. Samochód sam zaparkuje

W Katowicach powstał pierwszy w Polsce automatyczny parking
W Katowicach powstał pierwszy w Polsce automatyczny parking
Źródło zdjęć: © UM Katowice

06.04.2023 15:58, aktual.: 06.04.2023 17:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na ul. Tylnej Mariackiej w Katowicach powstał pierwszy w Polsce automatyczny parking publiczny. Kierowcy skorzystają z niego na początku wakacji.

Władze Katowic poinformowały właśnie o zakończeniu budowy pierwszego w Polsce publicznego parkingu automatycznego. Na powierzchni, która w standardowych warunkach pomieściłaby około 40 samochodów, zmieści się ich aż 240.

Kierowcy skorzystają z parkingu na początku wakacji
Kierowcy skorzystają z parkingu na początku wakacji© UM Katowice

Cała konstrukcja składa się z wielopoziomowych platform. Korzystanie z parkingu będzie całkowicie intuicyjne. Zadaniem kierowcy będzie wjechanie na platformę, a następnie opuszczenie pojazdu i potwierdzenie na ekranie, że samochód jest gotowy do automatycznego zaparkowania. Odbiór pojazdu będzie wyglądać analogicznie – po uiszczeniu opłaty maszyna automatycznie sprowadzi platformę, na której pozostawiony został samochód, do poziomu umożliwiającego jego odbiór przez kierowcę.

Choć z założenia parking jest samoobsługowy, to na jego terenie znajdą się również pracownicy, którzy w razie problemów udzielą kierowcom pomocy. Obecnie wokół inwestycji trwają procedury odbiorowe. Parking ma zostać oddany do użytku publicznego na początku trzeciego kwartału 2023 roku. Autorem technologii o nazwie Grand Vertical Parking, a także wykonawcą inwestycji, jest działająca na rynku od 1984 roku firma GRAND. Budowa parkingu kosztowała niemal 23 mln zł.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także