Tego nie wiedziałeś o świątecznych ciężarówkach Coca-Coli

Tego nie wiedziałeś o świątecznych ciężarówkach Coca-Coli23.12.2011 23:17
Coca-Cola
Coca-Cola
Bartosz Pokrzywiński

Pojawiają się co roku już na początku grudnia. Obok kolorowych lampek wiszących w centrach handlowych są pierwszym znakiem zapowiadającym święta. Czerwone ciężarówki Coca-Coli są w telewizji, na plakatach, w sklepach i na ulicach. Jakie dokładnie to auta?

Ciężarówki zabawki i symbolika

428878654278411154

Szukając prezentu na gwiazdkę dla małego chłopca, który lubi bawić się samochodami łatwo natknąć się w sklepach czy internetowych aukcjach na ciężarówki z naczepami Coca-Coli. Kiedyś można było nawet dostać je kupując określoną liczbę butelek gazowanego napoju. Co więcej, po chwili poszukiwań na czeskiej stronie webz.cz można znaleźć nawet gotowy model papierowy do wydrukowania i wycięcia.

Całą masę najróżniejszych ciężarówek Coca-Coli, także tych świątecznych, można znaleźć na eBayu.

(fot. iofferphoto.com)
(fot. iofferphoto.com)

Czerwone ciężarówki stały się w wielu krajach symbolem świąt.

Inne ciężarówki

Hybrydowa ciężarówka (fot. korwater.com)
Hybrydowa ciężarówka (fot. korwater.com)

Poza Freightlinerami, Scaniami czy Kenworthami, które odpalane są z okazji świąt, Coca-Cola korzysta także z innych ciężarówek dostarczających butelki do sklepów. Flota jest bardzo bogata, jednak wizytówką firmy dbającej o środowisko jest aż 327 hybrydowych ciężarówek, które w 2009 roku firma zakupiła specjalnie dla centrów logistycznych ulokowanych w Kanadzie. Była to wówczas największa ekologiczna flota na świecie.

Także w 2009 roku Coca-Cola testowała inne ekologiczne ciężarówki. Renault Trucks udostępniło je belgijskiemu oddziałowi producenta napojów. Co ciekawe, w sieci bardzo głośno było nie tyle o samych ciężarówkach, co o felgach wyprodukowanych przez firmę Alcoa. Podobno są one sporo lżejsze od stalowych, zapewniają większą wytrzymałość i w 100% podlegają recyklingowi.

Hybrydowe Renault (fot. truckfocus.pl)
Hybrydowe Renault (fot. truckfocus.pl)

W niektórych krajach poza Freightlinerami będącymi świątecznymi wizytówkami, pojawiały się także Scanie czy Volvo. W tym roku w Polsce część świątecznej odpowiedzialności przejął na siebie czerwony Mercedes Sprinter w ramach akcji Ciężarówka Radości.

Coca Cola - Reklama świąteczna

Wielkie ciężarówki Coca-Coli występują w słynnej reklamie rozświetlając krajobraz i przywożąc święta do każdego napotkanego miasteczka. Jednak poza ciężarówkami wszyscy doskonale znają podkład muzyczny. W Polsce Freightlinerom towarzyszy głos Anny Szarmach, która śpiewa piosenkę pt. "Coraz bliżej święta", czyli polską wersję "Wonderful dream/Holidays are comming".

Co ciekawe, reklamy z tą piosenką niemal całkowicie zniknęły po 2001 roku, kiedy to Coca-Cola zmieniła strategię reklamową. Jednak po licznych telefonach widzów, którzy twierdzili, że podświetlone ciężarówki i charakterystyczna piosenka zapowiadają święta, reklamy ponownie pojawiły się w telewizji.

W 2001 roku jako podkładu użyto piosenki wykonanej przez Melanie Thornton, która zginęła w katastrofie lotniczej 24. listopada. Coca-Cola bardzo długo wahała się czy wyemitować spot, który pojawił się jednak w telewizji.

Coca Cola Christmas Commercial / Weihnachten Werbung 2001 - Melanie Thornton - Wonderful Dream

Najnowsza wersja reklamy Coca-Coli.

Trasa

Freightliner w Warszawie (fot. coca-cola)
Freightliner w Warszawie (fot. coca-cola)

Słynne ciężarówki Coca-Coli nie tylko występują w reklamach czy pojawiają się w wybranych punktach. Pokonują one całą trasę, a w 2008 roku zjawiły się aż w 91 miejscach w kilkunastu miastach Polski.

O wiele lepiej jest jednak w Wielkiej Brytanii i Irlandii. W tym roku w 100 punktach pojawiła się tam ciężarówka, która odbywa wyprawę dookoła świata, pokonując łącznie blisko 6000 mil, czyli prawie 10 000 km.

Scania (fot. midsummerplace.co.uk)
Scania (fot. midsummerplace.co.uk)

Ponadto, w tym roku w Polsce w okresie od 1 do 23 grudnia pojawiła się Ciężarówka Radości. Czerwony Mercedes Sprinter, z którego po wciśnięciu przycisku rozdawane były butelki Coca-Coli oraz najróżniejsze prezenty, zagościł w 12 polskich miastach.

Świąteczna Ciężarówka Radości Coca-Cola

Naczepa

(fot. 2.bp.blogspot.com)
(fot. 2.bp.blogspot.com)

Wiele osób zastanawia się co tak naprawdę znajduje się w ogromnej naczepie, bo przecież nie ma tam tylko butelek z napojami. Ciężarówki odwiedzają lokalizacje przywożąc ze sobą multimedialne centra rozrywki dla najmłodszych.

Podczas eventów Coca-Coli wystawiany jest ogromny namiot, pod którym najmłodsi mogą zagrać ze swoimi opiekunami w najróżniejsze gry czy ułożyć puzzle. Prawdziwą atrakcją jest jednak studio nagrań znajdujące się we wnętrzu naczepy. Podobno każdy kto wykona wybrany przez siebie utwór, otrzymuje swoje nagranie na płycie CD.

Ponadto do dyspozycji uczestników eventów przygotowywane jest lodowisko, organizowane są quizy z nagrodami, rozdawane są gadżety, a wszystkiego pilnują Mikołaje jeżdżący na quadach. Na specjalne okazje transportowane są nawet platformy, na których stoją Mikołajowie i rozdają prezenty.

Coca Cola Weihnachtstour 2009 Berlin Weihnachtstrucks 01 Unter den Linden

Iluminacja

(fot. autopixx.de)
(fot. autopixx.de)

Prezentowane w telewizyjnych reklamach Freightlinery są najbardziej dopracowanymi pod względem iluminacji wariantów ciężarówek świątecznych Coca-Coli. Nie wszystkie auta są tak mocno przystrojone. Te, które pojawiły się w Polsce, mają na sobie tyle lampek, że gdyby rozłożyć je wszystkie na prostej, wystarczyłoby ich do oświetlenia odcinka o długości 300 m. Mowa tylko o jednej ciężarówce!

Ponadto, cały zestaw, czyli Freightliner oraz naczepa, pokryte są 65 m[sup]2[/sup] odblaskowej folii, która potęguje efekt podświetlenia oraz sprawia, że fluorescencyjne logo Coca-Coli widoczne jest nawet w ciemności.

(fot. unitednetworker.com)
(fot. unitednetworker.com)

Silnik

Silnik Detroit Diesel 60 (fot. carbase.com)
Silnik Detroit Diesel 60 (fot. carbase.com)

Żeby 18-tonowy pojazd mógł się poruszać, potrzebna jest ogromna moc. Dostarcza jej silnik Diesla Detroit Series 60 o pojemności 12,7 l, który produkuje 470 KM i ponad 2000 Nm momentu obrotowego. Wydaje się, że to niewiele jak na taką pojemność, jednak jak na typową ciężarówkę przystało, auto musi pokonywać ogromne przebiegi.

6-cylindrowa rzędowa jednostka stworzona została także z myślą o tym i jest w stanie wytrzymać nawet 1,5 mln mil, czyli 2,4 mln kilometrów. Sam silnik waży około 1150 kg, a mieści się w nim prawie 40 l oleju. Jest on sprzężony z 18-biegową przekładnią.

Ciężarówki

Freightliner (fot. fotocommunity.com)
Freightliner (fot. fotocommunity.com)

Flagowe ciężarówki biorące udział w świątecznym konwoju Coca-Coli to amerykańskie Freightlinery FLD Conventional. Mierzą one 4 m wysokości, 2,5 m szerokości oraz aż 16,5 m długości. Manewrowanie ogromnymi ciężarówkami nie jest łatwe, zwłaszcza że średnica zawracania tych pojazdów wynosi 25 m.

Freightlinery Coca-Coli są transportowane do Europy na pokładach statków, nic dziwnego, bowiem łączna masa ciągnika siodłowego i przyczepy to 18 ton. Poza Freightlinerami często w rolę ciężarówek świątecznych wcielają się także Scanie, Kenworthy oraz Peterbilty.

Peterbilt (fot. pressinformation.be)
Peterbilt (fot. pressinformation.be)
Kenworth (fot. lkw-infos.eu)
Kenworth (fot. lkw-infos.eu)
Scania (fot. commercialmotor.com)
Scania (fot. commercialmotor.com)
Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)