Taksówki za grosze. Absurdalne przeceny w Karpaczu przez wojnę gigantów

Bolt został partnerem Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Uber jednak nie dał za wygraną
Bolt został partnerem Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Uber jednak nie dał za wygraną
Źródło zdjęć: © Facebook, Materiały prasowe | Bolt, Warszawski Szofer Taksówkarz
Kamil Niewiński

07.09.2023 16:06, aktual.: 07.09.2023 16:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak co roku w Karpaczu odbywa się Forum Ekonomiczne. Wojna pomiędzy dwiema aplikacjami, które walczyły o obsługę wydarzenia doprowadziła do bardzo zaskakujących konsekwencji.

W dniach 5-7 września w Karpaczu odbywa się XXXII Forum Ekonomiczne -  konferencja, która co roku przyciąga zainteresowanie ważnych osobistości ze świata nauki, polityki czy biznesu. Do karkonoskiego kurortu na te parę dni przybywa tysiące osób, które oczywiście napędzają swoim pobytem lokalną gospodarkę. Konieczna jest również właściwa obsługa gości i właśnie tutaj rozpoczyna się wspomniana na początku historia.

Jak możemy dowiedzieć się z informacji przedstawionych na facebookowym profilu Warszawski Szofer Taksówkarz, w 2022 roku partnerem Forum został Uber, który miał wyłączność na oferowanie przewozów dla uczestników wydarzenia. W tym roku jednak partnerem został Bolt i to on przejął wspomnianą usługę na wyłączność. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

O ile rzeczywiście Bolt posiada wydzielone stanowiska, na których taksówki czekają na klientów opuszczających Hotel Gołębiewski będący centrum Forum, swoje trzy grosze pomimo utraty partnerstwa postanowił wtrącić również i konkurent. "Uber postanowił sam się wbić na imprezę i na przekór Boltowi ściągnął tutaj kierowców z Wrocławia (nie wiem ilu, ale obstawiam, że jest ich tu lekko z 200)" - czytamy w poście na stronie "Warszawski Szofer Taksówkarz".

Uber postanowił zrobić wszystko, by odebrać klientów Boltowi. By być skutecznym, postanowił zaoferować na swoje przejazdy zniżkę na poziomie 99 proc. W taki sposób nawet wielokilometrowe trasy kosztują dosłownie kilkanaście groszy. To klasyczny przykład dumpingu, czyli zjawiska, w którym tak drastyczna obniżka cen ma przede wszystkim uderzyć w rynkowego rywala - w tym przypadku Bolta.

"Kierowcy mają noclegi w hotelach, tak wynika z rozmowy z drajwerem, który za 13 gr zawiózł mnie po 23:00 na hot doga pod Orlen. [...] O godzinie 7:36, kiedy piszę ten post, nie da się zamówić żadnego Ubera, bo wszyscy śpią. Temat więc ruszy zapewne gdzieś koło 8:00 albo 9:00, ale chyba wszystko jest tutaj zaplanowane, tak żeby było możliwie optymalnie" - czytamy po raz kolejny we wspomnianym wyżej poście.

Mieszkańcy Karpacza, a także uczestnicy Forum, stali się więc świadkami prawdziwej wojny pomiędzy Boltem a Uberem. Przejazdy za grosze z pewnością przyciągnęły sporo uwagi klientów, a to mogło narazić Bolta na ogromne straty. Za wyłączną obsługę Forum trzeba było zapewne sporo zapłacić.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)