Nissan Micra K12

Generacja
Nissan Micra K12

Nissan Micra trzeciej generacji o kodowym oznaczeniu K12 różnił się zupełnie od swojego poprzednika, Micry K11. Samochód, który został przedstawiony w 2009 roku jest nieco bardziej przestronny oraz innowacyjny, natomiast jego stylistyka pozostała futurystyczna i pozwoliła bez problemu wyróżnić mu się na ulicy. Wysoko położone przednie światła o wypukłym kształcie są znakiem rozpoznawczym tej generacji Micry.

Model Micra K12 został stworzony na płycie podłogowej znanej pod nazwą Nissan B, która powstała przy współpracy 2 firm: Nissana oraz Renault. Samochód jest krótszy, ale za to szerszy oraz wyższy od Nissana Micry K11 - jego długość to bowiem 373,4 cm, szerokość 166 cm, a wysokość 154 cm. Od początku produkcji oferowano wariant 3- i 5-drzwiowy, a w 2005 roku wprowadzono dodatkowo 2-drzwiową odmianę coupé-cabrio (nazwa modelowa C+C).

Jeśli chodzi o silniki, w jakie wyposażano Nissana Micrę K12, to klienci zainteresowani zakupem tego samochodu mieli spory wybór, i to mimo że w każdej jednostce napędowej montowano 4 cylindry. Wśród silników benzynowych Nissana Micry trzeciej generacji oferowano m.in. znaną z poprzedniej generacji aluminiową jednostkę napędową 1,0 (CR10DE) o mocy 65 KM. Taką samą mocą dysponuje w swoim słabszym wariancie jednostka 1,2 l. Drugi wariant rozwija już 80 KM. Nieco więcej, bo 88 KM, generuje jednostka 1,4 l. Różnica 8 KM, choć niepozorna, w praktyce zapewnia wyraźnie lepsze przyspieszenie.

Zdecydowanie najmocniejsza jednostka napędowa Nissana Micry K12, jaką jest silnik o pojemności 1,6 l i mocy 110 KM, sprawia, że ten nieduży pojazd notuje niezłe osiągi.

Co ciekawe wszystkie silniki Nissana Micry K12 napędzane benzyną charakteryzują się głowicą wyposażoną w cztery zawory cylindryczne.

Wybór jednostek wysokoprężnych ogranicza się do motoru 1,5 l, który w zależności od wersji dysponuje mocą 65 km lub 86 KM. Silnik dCi znany jest z szerokiego zastosowania w mniejszych i średnich pojazdach koncernu Nissan-Renault. Niezależnie od wariantu mocy motor ten jest oszczędny i wydaje się najlepszym wyborem. Minusem tego rozwiązania może okazać się wysoka cena; rynek wtórny nie wyeliminował tego zjawiska.

Zawieszenie auta nie charakteryzuje się szczególnie złożoną konstrukcją. Dzięki prostym rozwiązaniom zastosowanym w zawieszeniu Nissan Micra K12 zadowalająco sprawdza się podczas jazdy po mieście i nie jest specjalnie awaryjny. Za wadę na pewno można uznać głośno pracujące resory Nissana Micry K12, których dźwięk regularnie daje o sobie znać podczas jazdy. Ewentualne usterki wynikają z szybkiego zużywania się na polskich drogach elementów metalowo-gumowych, jednak ceny zamienników kształtują się na akceptowalnym poziomie.

Mimo że firma Nissan miała ciekawy pomysł na wnętrze Micry trzeciej generacji, to w jego projekcie nie ustrzegła się paru poważnych błędów. Mimo że deska rozdzielcza Nissana Micry K12 ma interesujący kształt, to jej słabym punktem jest jakość wykończenia - chodzi przede wszystkim o plastikowe elementy niskiej klasy, które w dodatku nie zostały do siebie dokładnie dopasowane. Nissana Micrę K12 można natomiast pochwalić za dobrą widoczność, która została uzyskana nie tylko dzięki dużej powierzchni szyb, ale także dobrze dobranej do charakteru auta wysokości foteli.

W 2007 roku Nissan zaprezentował Micrę K12 po liftingu. Modyfikacji nie można uznać za znaczące. Zmieniono kształt przednich reflektorów oraz atrapy chłodnicy, a wnętrze otrzymało kilka nowych opcji do wyposażenia (np. czujniki parkowania czy radio z możliwością łączności bezprzewodowej Bluetooth).

Nissan Micra C+C, czyli 2-drzwiowa odmiana z twardym, chowanym dachem, przewidywał miejsce praktycznie tylko dla 2 osób. Konstrukcja dachu wymusiła redukcję miejsca dla pasażerów tylnej kanapy. Auto dostępne było z dwoma silnikami benzynowymi (1,4 l i 1,6 l) oraz dieslem 1,5 l. Ceny tego modelu są jednak jeszcze mniej korzystne.

4.03
Ocena na postawie 60 opinii Zobacz opinie
Oceń produkt Dodałeś już ocenę
Ogólne wrażenia:
Silnik:
Wnętrze:
Koszty użytkownia:

Szybkie fakty
MarkaNissan
ModelNissan Micra
Produkcja od2002
Produkcja do2010

Wybrane wersje Nissan Micra K12

Inne generacje Nissan Micra

Inne modele Nissan

Oceny użytkowników (20)

Nissan Micra K12: newsy, testy i recenzje

Intryga w Noc Muzeów - pościg Citroënem C5 Aircross za Phantomasem

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie