Dodge Caravan 5 generacji

Generacja
Dodge Caravan 5 generacji Zobacz 2 zdjęcia

Piąta generacja Dodge’a segmentu K zadebiutowała w Detroit w 2007 roku. Od tej generacji klienci nie mają już do wyboru modelu z krótszym i dłuższym rozstawem osi. Jest tylko jedna wersja, następca Grand Caravana, czyli większa opcja.

Następcą Caravana SWB (Short Wheel Base) jest za to model Journey. Co ciekawe, Journey jest raczej crossoverem niż minivanem, a i rozstaw jego osi wcale nie jest taki krótki. Wydaje się, że Dodge odgadł po prostu potrzeby rynku. Klienci szukający minivana oczekują funkcjonalności i dużo miejsca wewnątrz, więc trzeba zaoferować dużego minivana. A ci, którzy lubią duże auta, ale wcale do końca ich nie potrzebują, mogą wybrać Dodge’a Journeya, który ma mniej (ale nie mało) miejsca wewnątrz, jest za to ciekawiej stylizowany i pozycjonowany w popularnym segmencie crossoverów/SUV-ów.

Stylistyka piątego Caravana jest faktycznie mniej ciekawa niż Journeya, ale również może się podobać. Ta generacja zrywa z płynnymi kształtami znanymi z dwóch poprzednich modeli. Jest kanciasto, ale i nowocześnie. Caravan nie jest już napompowany, raczej muskularny. Jeszcze lepiej było po modyfikacjach na 2011 rok modelowy. Z przodu zmienił się kształt lamp i wprowadzono nowy, świetnie wyglądający grill. Z tyłu również zagościły nowe lampy. Oprócz zmian stylistycznych wprowadzono szereg usprawnień, których na pierwszy rzut oka nie widać. Poprawiono zawieszenie, układ kierowniczy, a także lepiej wyciszono wnętrze. Przy okazji tego faceliftingu transformację przeszło także wnętrze. Początkowo nieciekawa stylistycznie, plastikowa i, nie bójmy się tego słowa, tandetna deska rozdzielcza od modelu na rok 2011 jest dużo ładniejsza i lepiej wykonana. Interesujące jest umieszczenie dźwigni skrzyni biegów. W poprzednikach, co nie wyglądało zbyt estetycznie, znajdowała się ona za kierownicą. Po zmianach lewarek ulokowany jest również niedaleko kierownicy, obok panelu centralnego na desce rozdzielczej. Wygląda to ładnie i z pewnością jest oryginalnym rozwiązaniem.

Pod maską piątego Caravana z pierwszych lat produkcji pracuje jedna z trzech jednostek napędowych. Wszystkie silniki to sześciocylindrowe jednostki w układzie V. Najmniejszy rozwijał moc 177 KM z pojemności 3,3 l. Mocniejszy był silnik 3,8 l, który generował już 200 KM. Najwyżej w ofercie znajdowała się 255-konna jednostka o pojemności 4 l. Wraz ze wspominanym już liftingiem w Caravanach 2011 i nowszych montowany jest wyłącznie jeden silnik. Jest to konstrukcja wydajna i nowoczesna; dostępność w ofercie pozostałych silników nie miałaby sensu, bo nikt by ich nie wybierał. Benzynowy motor 3,6 V6 o oznaczeniu Pentastar dostarcza moc aż 287 KM. Wszystkie jednostki z wyjątkiem opcji 3,3 V6 są zestawiane z automatem o sześciu przełożeniach. Najmniejszy silnik jest obsługiwany przez czterobiegową skrzynię automatyczną.

Odpowiednikiem Dodge’a Caravana w Europie był Chrysler Grand Voyager, a obecnie jest to Lancia Voyager. Europejski Caravan oferowany jest tym samym silnikiem 3,6 V6, ale także z dieslem wyposażonym w filtr cząstek stałych, który generuje 163 KM z pojemności 2,8 l. Silnika na olej napędowy wręcz należało się spodziewać na rynku europejskim. Jest to jednak opcja dla oszczędnych, bo zdecydowanie lepszym wyborem do ważącego niemal dwie tony samochodu będzie wspomniana V6.

Ta generacja Caravana występuje także w dostawczej wersji C/V (Cargo/Van). Oficjalnie nazywa się Ram C/V i ma ponad 4000 l przestrzeni bagażowej z płaską podłogą. Z zewnątrz tę wersję można rozpoznać po braku bocznych okien z tyłu. Ram C/V dostępny jest wyłącznie z silnikiem 3,6 V6 i 6-biegowym automatem.

Dodge Caravan piątej generacji, oprócz pokrewieństwa z Chryslerem/Lancią Voyager, ma też dużo wspólnego z Chryslerem Town & Country oraz Volkswagenem Routanem (oferowany wyłącznie w USA, Kanadzie i Meksyku).

4.65
Ocena na postawie 43 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaDodge
ModelDodge Caravan
Produkcja od2007
Produkcja do2017

Wybrane wersje Dodge Caravan 5 generacji

Inne generacje Dodge Caravan

Inne modele Dodge

Dodge Caravan 5 generacji: newsy, testy i recenzje

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie