Sprawdź samochód online przed zakupem. Nowe narzędzie już dostępne.

Dodge St. Regis

Model
Dodge St. Regis Zobacz 2 zdjęcia

Dodge St. Regis to 4-drzwiowy samochód osobowy typu sedan, który produkowany był przez amerykański koncern Dodge (Chrysler) w latach 1978 – 1981. Co więcej, auto na rynku zastąpiło przestarzały model Dodge Monaco i było dostępne wyłącznie w jednej wersji tzw. notchback sedan. Ponadto, przez 3 lata trwania produkcji sprzedano 64 502 egzemplarzy Dodge St. Regisa.

Dodge St. Regis - historia

Powstanie Dodge St. Regis zbiegło się z gorszym okresem ekonomicznym czyli drugim kryzysem paliwowym w Stanach Zjednoczonych, który przypadał na późne lata 70 i wczesne 80. Ze względu na fakt, że Dodge St. Regis pali dużo jak na samochód osobowy, od początku nie cieszył się dużym zainteresowaniem. Dopiero kilka lat po premierze, kiedy sytuacja gospodarcza uległa poprawie kierowcy i eksperci z branży zwrócili uwagę na stylową konstrukcję i mocne silniki Dodge'a St. Regisa. W zwiększeniu sprzedaży pomógł również fakt, że auto zostało oficjalnym pojazdem amerykańskich oddziałów Policji.

Dodge St. Regis – dane techniczne

Konstrukcyjnie Dodge St. Reis bazował na platformie Chryslera R-body, która została użyta w takich modelach jak Chrysler Cordoba i Dodge Charger. Ponadto, ważnym elementem auta są w tym przypadku koła, których model (również felgi) zapożyczony został ze znanych coupe: Chrysler New Yorker Brougham i New Yorker Hardtop. Co również charakteryzowało Dodge St. Regin to fakt, że kierowca podczas kupna auta miał do wyboru tylko jedną wersję nadwozia czyli 4-drzwiowy sedan. Jeśli chodzi o podzespoły, w przypadku Dodge St. Regis producent zdecydował się na wykorzystanie 3 jednostek, w tym dwóch V8 z pojemnością 5.2 litra i 5.9 litra oraz R6 o pojemności 3.7 litra. Aby zapewnić płynną pracę, układ obsługiwały je dwie 3-biegowe automatyczne skrzynie, a napęd został przełożony na tył konstrukcji. Dzięki temu auto posiada większy promień skrętu oraz znacznie lepiej rozłożoną masę własną, co sprawia, że pomiędzy osiami mogą być przenoszone o wiele większe wartości momentu obrotowego. Co więcej, napęd na tył gwarantuje lepszą odporność tylnego mostu napędowego oraz oddzielenie kół, które napędzają konstrukcję od tych, które nią kierują. Dzięki temu opony podczas dynamicznej jazdy równomiernie się ścierają, a zużycie płynów i tarcz hamulcowych jest również mniejsze niż w przypadku napędu na przednią oś.

Dodge St. Regis - wymiary

Jak przystało na wersję sedan z segmentu E, Dodge St. Regis dysponował dużą konstrukcją, której długość przekraczała 5 metrów (5593 mm). Ponadto, jego szerokość wynosiła 1958 mm przy wysokości 1384 mm i rozstawie osi na poziomie 3009 mm.

Dodge St. Regis – osiągi/spalanie

Dzięki mocnym silnikom i napędowi na tył Dodge St. Regis osiągał bardzo wyniki pod względem osiągów. Maksymalna prędkość wynosiła aż ok. 190 km/h, a do setki Dodge St. Regis rozpędzał się w ok. 10 sekund. Jednocześnie producentom udało się zachować równowagę względem spalania, które kształtowało się na poziomie ok. 11 l/100 km podczas dziennej jazdy po mieście.

Dodge St. Regis – kontrowersje

Pierwsze problemy wizerunkowe auta pojawiły się w latach 80. kiedy policyjna wersja Dodge St. Regis okazała się niewystarczająca dla amerykańskiej drogówki, a wielu policjantów zarzucało producentowi, że prędkość maksymalna auta to tylko ok. 160 km/h. Dla radiowozów, które służyły do zatrzymywania szybko poruszających się samochodów, było to stanowczo za mało. Z tego powodu Dodge wprowadził kilka usprawnień, w tym tłumik został zastąpiony podłużną rurą, rozrząd przesunięty oraz zlikwidowano klapy służące do kontrolowania emisji. Przełożyło się to na zwiększenie osiągów i zażegnanie problemu, co sprawiło, że od 1982 roku Dodge St. Regis był oficjalnym pojazdem amerykańskiej Policji oraz pracowników służb federalnych.

Dodge St. Regis – telewizja/wartość kolekcjonerska

W latach 80. Dodge St. Regis pojawił się w dwóch serialach telewizyjnych, których fabuła skupiała się wokół pracy amerykańskich policjantów: T. J. Hooker i Sledge Hammer!. Jeśli natomiast chodzi o wartość kolekcjonerską Dodge St. Regis - obecnie nie jest ona duża. Mimo to wielu miłośników Chryslera poszukuje części, (szczególnie hamulce tarczowe), które poza wysoką jakością pasują do takich modeli jak Plymouth Barracuda czy Dodge Dart.

4.21
Ocena na postawie 35 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaDodge
TypSamochód osobowy
SegmentE

Inne modele Dodge

E - Inne modele

Dodge St. Regis: newsy, testy i recenzje

STAG: Q&A ODCINEK 2

Brak rękawiczek na stacji paliw? Lepiej dobrze sprawdź

... Ze względu na epidemię koronawirusa przywykliśmy do zakładania rękawiczek przed wejściem do sklepu czy urzędu. Na niektórych stacjach paliw zniknęły one jednak spod dystrybutorów, czyli miejsc, gdzie były na długo przed tym, jak usłyszeliśmy o ...

4 tygodnie temu

Włosi zamykają stacje benzynowe. Koronawirus odstraszył klientów

... W nocy z 25 na 26 marca zamknięto większość stacji benzynowych we Włoszech. Epidemia koronawirusa przyczyniła się do znaczącego spadku liczby klientów. Do tego stopnia, że dalsza działalność okazała się nieopłacalna. Ci, którzy potrzebują ...

2 miesiące temu

Na tych stacjach światła sprawdzisz za darmo. Mamy listę

... W sobotę, 26 października zorganizowano na wybranych stacjach diagnostycznych możliwość bezpłatnego sprawdzenia świateł i ich ewentualną korektę w ramach akcji "Twoje Światła – Nasze bezpieczeństwo". Policja podaje listę takich stacji. ... ...

7 miesięcy temu

Nowy Ford Focus ST - fabryka radości

... Kreowana przez ekologów i księgowych motoryzacja straciła sporo ze swej romantycznej natury. Nie dotyczy to jednak wszystkich samochodów w równej mierze. Segmentem, który wyrywa się tym ograniczeniom, są hot hatche. Wśród nich jedną z gwiazd ...

11 miesięcy temu

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie