Lancia Gamma to włoskie auto klasy średniej, które zadebiutowało na Genewa Motor Show w 1976 roku. Samochód powstawał przez 8 lat.
Lancia Gamma - informacje ogólne
Gamma to flagowiec Lancii, który miał pokazać możliwości i zaawansowanie techniczne włoskiego producenta. Lancia była pierwszym samochodem wyprodukowanym po przejęciu firmy przez Fiata. Nazwa modelu pochodzi od trzeciej litery greckiego alfabetu. Pierwszym autem wyprodukowanym przez Lancię był model Alfa.
Debiutując na rynku Gamma zastąpiła model Flavia. Dostępna była w dwóch typach nadwozia. Pierwszą i najlepiej sprzedającą się wersją był 4-drzwiowy fastback określany jako Berlina. W ofercie było także mniej popularne, 2-drzwiowe coupe. Łącznie powstało 22061 egzemplarzy Lancii, z czego 70% stanowiła wersja fastback.
Z Lancią Gamma mogły konkurować auta takie jak: Citroen CX, Peugeot 604 lub Renault 20/30.
Lancia Gamma - dane techniczne
Pod maską Lancii Gamma znajdowały się 4-cylindrowe silniki benzynowe o pojemnościach 1999 cm³ oraz 2484 cm³. Mocniejsza jednostka oferowała 140 KM, natomiast słabsza o 20 KM mniej. Samochód powstawał z 4-biegową, automatyczną lub 5-biegową, manualną skrzynią biegów i przednim napędem.
Niestety silniki Gammy zasłynęły ze swojej awaryjności. Częstym przegrzewaniom silników towarzyszyły wycieki oleju i wykręcanie się wałków rozrządu. Pasek rozrządu napędzający wspomaganie kierownicy często się zrywał, co mogło skutkować poważnymi uszkodzeniami silnika. Nawet zostawienie auta na skręconych kołach mogło być ryzykowne i spowodować przeskoczenie lub zerwanie paska.
Wnętrze Gammy było przestronne i komfortowe. Z przodu zapewniono dużo miejsca, dzięki czemu nawet wyżsi kierowcy mogli wygodnie podróżować. Na tylnej kanapie było nieco gorzej. W teorii mogły z niej korzystać trzy osoby, jednak w przypadku dorosłych pasażerów mogło zabraknąć miejsca. Najwięcej miejsca z pewnością oferował 500-litrowy bagażnik, który sprawdzał się nawet przy większych zakupach.
Następcą Lancii Gamma został model Thema.
Marka | Lancia |
---|---|
Typ | Samochód osobowy |