Ford Probe

Model
Ford Probe Zobacz 6 zdjęć

Ford Probe to sportowy samochód osobowy o nadwoziu coupe, stworzony przez koncern Ford Motor Company – produkcja odbywała się w latach 1989-1997. Ford Probe zastąpił Forda EXP. Probe charakteryzował się awangardową linią nadwozia, a napędzająca moc silnika skierowana była na przednią oś.

Probe jest owocem współpracy Forda z Mazdą, dlatego posiada płytę podłogową i silnik stworzony przez japońskiego producenta samochodów. Probe osiągał maksymalną prędkość wynoszącą 220 km/h, a przyspieszenie do „setki” zajmowało mu osiem sekund.

Ford Probe w pełni bazował na platformie G od Mazdy, przejął również unikalną blachę Mazdy oraz jej wnętrze. Deska rozdzielcza wraz ze wskaźnikami i innymi instrumentami, za pomocą których obsługujemy auto, zapożyczone jest z Mazdy RX-7.

W oparciu o Mazdę MX-6 jako sportowym, kompaktowym coupe, Probe miał wypełnić niszę rynkową, którą zajmował w Europie Ford Capri. Ford Probe w pierwotnych założeniach twórców miał być czwartą generacją Forda Mustanga na rynku Ameryki Północnej, stającą w szranki z Nissanem 200SX, Acurą Integra i Toyotą Celica. Jednak w międzyczasie zespół Forda ds. marketingu zdecydował, że platforma od Mazdy z napędem na przednią oś przeniesiona do Proby, zmniejszy koszt produkcji. Poza tym platforma ta swego czasu zyskała popularność wśród klientów.

Dumni fani Mustanga nie mogli pogodzić się, aby czwarta generacja Mustanga miała skonfigurowany napęd na przednią oś i zawierała japońską inżynierię. Ponadto, projektanci Forda Proby nie przewidzieli włączenia do modelu silnika V8, jaki dotychczas występował w Mustangu, miała go zastąpić jednostka napędowa Mazdy.

Inżynierowie Forda musieli więc rozpocząć prace nad nowym projektem dla modelu Mustang. W 1997 roku, 17 marca, Ford Motor Company ogłosił zakończenie prac nad kolejnymi generacjami Forda Proby.

4.01
Ocena na postawie 5 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaFord
TypSamochód osobowy

Generacje Ford Probe

Inne modele Ford

Ford Probe: newsy, testy i recenzje

Niemieckie pochodzenie i ekscytacja za kółkiem. Opel odważnie promuje GT X Experimental

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie