Ford Probe

Model
Ford Probe Zobacz 6 zdjęć

Ford Probe to sportowy samochód osobowy o nadwoziu coupe, stworzony przez koncern Ford Motor Company – produkcja odbywała się w latach 1989-1997. Ford Probe zastąpił Forda EXP. Probe charakteryzował się awangardową linią nadwozia, a napędzająca moc silnika skierowana była na przednią oś.

Probe jest owocem współpracy Forda z Mazdą, dlatego posiada płytę podłogową i silnik stworzony przez japońskiego producenta samochodów. Probe osiągał maksymalną prędkość wynoszącą 220 km/h, a przyspieszenie do „setki” zajmowało mu osiem sekund.

Ford Probe w pełni bazował na platformie G od Mazdy, przejął również unikalną blachę Mazdy oraz jej wnętrze. Deska rozdzielcza wraz ze wskaźnikami i innymi instrumentami, za pomocą których obsługujemy auto, zapożyczone jest z Mazdy RX-7.

W oparciu o Mazdę MX-6 jako sportowym, kompaktowym coupe, Probe miał wypełnić niszę rynkową, którą zajmował w Europie Ford Capri. Ford Probe w pierwotnych założeniach twórców miał być czwartą generacją Forda Mustanga na rynku Ameryki Północnej, stającą w szranki z Nissanem 200SX, Acurą Integra i Toyotą Celica. Jednak w międzyczasie zespół Forda ds. marketingu zdecydował, że platforma od Mazdy z napędem na przednią oś przeniesiona do Proby, zmniejszy koszt produkcji. Poza tym platforma ta swego czasu zyskała popularność wśród klientów.

Dumni fani Mustanga nie mogli pogodzić się, aby czwarta generacja Mustanga miała skonfigurowany napęd na przednią oś i zawierała japońską inżynierię. Ponadto, projektanci Forda Proby nie przewidzieli włączenia do modelu silnika V8, jaki dotychczas występował w Mustangu, miała go zastąpić jednostka napędowa Mazdy.

Inżynierowie Forda musieli więc rozpocząć prace nad nowym projektem dla modelu Mustang. W 1997 roku, 17 marca, Ford Motor Company ogłosił zakończenie prac nad kolejnymi generacjami Forda Proby.

4.13
Ocena na postawie 6 opinii Zobacz opinie
Oceń produkt Dodałeś już ocenę
Ogólne wrażenia:
Silnik:
Wnętrze:
Koszty użytkownia:

Szybkie fakty
MarkaFord
TypSamochód osobowy

Generacje Ford Probe

Inne modele Ford

Oceny użytkowników (1)

Ford Probe: newsy, testy i recenzje

Ford Mustang Mach-E GT – ekscytująca przyszłość

... Nazwanie elektrycznego modelu imieniem Mustang to wielka nobilitacja dla takiego auta, ale i spora odpowiedzialność. Samochód ten musi być równie dobry, jak legenda marki Ford. Na szczęście Mustang Mach-E GT podołał temu zadaniu. ... Wszystko ...

19 godzin temu

Co oferuje Ford E-Transit w Polsce? Ten van zmienia zasady gry

... E-Transit, pierwszy całkowicie elektryczny samochód dostawczy Forda, spotkał się z ogromnym zainteresowaniem jeszcze przed wprowadzeniem na rynek. Trudno jednak się temu dziwić. Niezwykle bogate ... Ford E-Transit to nowa jakość bezpieczeństwa i ...

miesiąc temu

Używany Ford Probe II - typowe awarie i problemy

... W latach 90. Fordem Probe II zachwycali się niemal wszyscy. Wraz z upływem czasu i spadkiem cen samochód stawał się coraz bardziej dostępny dla przeciętnego zjadacza chleba. Kierowcy jeżdżący tym modelem teraz przesiedli się do nowszych aut i ...

dawno temu

Ford wstrzymał produkcję Fiesty w Kolonii. Na długo

... Ford kontynuuje przerwę produkcyjną w niemieckiej fabryce w Kolonii. Powstaje tam jeden z kluczowych modeli marki, jakim jest Fiesta. Sytuacja ma wrócić do normy dopiero pod koniec kwietnia. ... Portal Automobilwoche powołujący się na rzecznika ...

2 miesiące temu

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie