Dodge Neon

Model
Dodge Neon Zobacz 6 zdjęć

Dodge Neon reprezentuje niższą średnią klasę osobówek. Zastąpił Plymouth Sundance (Shadow), a na miejsce Dodge'a Neona koncern wypuścił model Caliber. Wersja Dodge'a Neona z najlepszymi osiągami to 2.4-litrowy silnik z turbosprężarką od Mitsubishi, umożliwiający rozwinięcie prędkości nawet 250 km/h z 230 końmi mechanicznymi pod maską. Zadbany Dodge Neon uchodzi za samochód praktycznie nie do zdarcia, gwarantujący wysoką przyjemność zarówno z jazdy miejskiej, jak i na nie za długich trasach.

Dodge Neon – dane techniczne

Dodge Neon produkowany był w dwóch generacjach w latach 1995-2005 przez koncern Daimler-Chrysler. Od 2016 roku natomiast firma zajmuje się budową w tureckich fabrykach modelu trzeciej generacji, przeznaczonego na rynek meksykański. Ten Dodge Neon miał zastąpić Dodge'a Dart (po zakończeniu jego produkcji) w USA i Kanadzie.

Nadwozie Dodge'a Neona to coupe oraz sedan. Auto wyposażono w napęd na przednią oś i dwa rodzaje skrzyni biegów, 2-4 drzwi oraz 4-5 siedzeń. Wymiary Dodge'a Neona wynoszą 4430 mm długości, 1712-1715 mm szerokości, 1422 mm wysokości. Bagażnik ma pojemność maksymalną 364 litrów, a całkowita masa samochodu to 1625 kilogramów.

Dodge Neon – spalanie i silnik

Czterocylindrowy, 16-zaworowy, benzynowy silnik Dodge Neon o pojemności 2-2,4 litra dysponuje 132-230 KM, co odpowiada mocy maksymalnej 97-169 kW. Samochód osiąga prędkość 185-250 kilometrów na godzinę, a przyspieszenie do setki zajmuje mu 5,5-11,4 sekundy. Moment obrotowy układu napędowego Dodge'a Neona to 175-338 Nm.

Spalanie Dodge'a Neona kształtuje się na poziomie 9-10,4 litra benzyny na 100 kilometrów. Przykładowo silnik 2.0 ze 132 KM pali w cyklu mieszanym 9,5 litra paliwa, natomiast silnik 2.4 ze 234 KM – 10,4 litra. Zamontowana instalacja LPG obniża wydatki na tankowanie, sprawiając, że np. silnik 2.0 ze 152 KM spala przeciętnie 8,7-10,7 litra gazu na 100 kilometrów.

Dodge Neon – opinie

Dodge Neon ma nowoczesną i dynamiczną sylwetkę. Bardziej kojarzy się z samochodami osobowymi z Europy niż z USA. Dodge Neon jest lekki, niedrogi, z dość przestronnym wnętrzem. Ekonomię samochodu zdecydowanie poprawia zamontowanie instalacji LPG. Jednostka napędowa Dodge'a Neona uchodzi za solidną, mało awaryjną, zapewniającą dobre prędkości na drodze i szybkie przyspieszenie (odczuwalne zwłaszcza podczas ruszania i wyprzedzania).

Zamontowane fabrycznie w Dodge'u Neonie opony nie są najlepszej jakości. Warto przetestować ich możliwości samodzielnie i zadecydować o ewentualnej wymianie na solidniejszy model. Auto mogłoby również być znacznie lepiej wyciszone, co słychać szczególnie podczas przyspieszania czy rozwijania naprawdę wysokich prędkości.

Pierwsza generacja Dodge'a Neona nie sprawdzała się niestety najlepiej w rożnego rodzaju testach zderzeniowych, zdecydowanie pewniej wypadały natomiast modele Dodge'a Neona produkowane po 2000 roku. Polecamy włączenie zamontowanego radia dopiero po uruchomieniu silnika. Okolice tylnych błotników Dodge'a Neona warto dodatkowo zabezpieczyć przed korozją.

4.06
Ocena na postawie 36 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaDodge
TypSamochód osobowy
SegmentC

Generacje Dodge Neon

Inne modele Dodge

C - Inne modele

Dodge Neon: newsy, testy i recenzje

Autokult odc.2 - Poznań Motor Show, McLaren 600LT i używana Alfa 159

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie