System wymiany informacji o pojazdach z usterkami coraz bliżej. Pomysł aprobuje Komisja Infrastruktury

System wymiany informacji o pojazdach z usterkami coraz bliżej. Pomysł aprobuje Komisja Infrastruktury

Już niebawem informacje o wynikach kontroli ITD będą gromadzone w specjalnym systemie.
Już niebawem informacje o wynikach kontroli ITD będą gromadzone w specjalnym systemie.
Źródło zdjęć: © fot. GITD
Aleksander Ruciński
24.02.2021 08:23, aktualizacja: 16.03.2023 14:29

Poprawa bezpieczeństwa na drogach Europy poprzez dbałość o lepszy stan techniczny pojazdów wykorzystywanych w transporcie - taki jest główny cel projektu, który spotkał się z pozytywnym przyjęciem polskich posłów.

Europejski projekt systemu wymiany informacji o usterkach w pojazdach użytkowych zyskał pozytywną rekomendację sejmowej Komisji Infrastruktury już w pierwszym czytaniu - donosi Polska Agencja Prasowa. Posłowie mieli jedynie kilka zastrzeżeń techniczno-legislacyjnych. Nie powinny jednak wpłynąć one na ostateczną decyzję o akceptacji zmian.

Mowa o nowelizacji ustawy o transporcie drogowym, zgodnie z którą informacje o pojazdach użytkowych z wykrytymi usterkami w Polsce mają być wysyłane do kraju UE właściwego dla rejestracji pojazdu - czytamy w komunikacie PAP.

Jak poinformował wiceminister infrastruktury Rafał Weber, wymiana informacji miałaby odbywać się z wykorzystaniem systemu Centralnej Ewidencji Naruszeń, zarządzanego przez GITD. Zgodnie za założeniami projektu każda kontrola drogowa, która zakończy się wykryciem poważnych usterek w samochodach wykorzystywanych w transporcie, zostanie odnotowana w systemie, a szczegóły będą przesłane odpowiednim organom, zgodnym z krajem rejestracji pojazdu w UE.

Rozwiązanie to ma w domyśle poprawić bezpieczeństwo na drogach Wspólnoty i sprawić, że przewoźnicy, niezależnie od kraju pochodzenia, zadbają o właściwy stan techniczny swojej floty. Na razie nie wiadomo jeszcze kiedy nowelizacja wejdzie w życie. Biorąc jednak pod uwagę pozytywny odzew posłów, wydaje się to tylko kwestią czasu.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)