Smart Forfour

Smart Forfour to samochód typu supermini, który najpierw był produkowany w latach 2004-2006 (pierwsza generacja). Druga generacja Smarta Forfour jest wytwarzana od 2014 r.

  • Forfour to mały samochód produkowany przez firmę Smart GmbH, założoną przez koncern Daimler oraz producenta zegarków Swatch
  • W przeciwieństwie do tego, co sugeruje nazwa tego samochodu, Smart Forfour mógł przewieźć pięć, a nie cztery osoby
  • Smart Forfour został opracowany na bazie nowego Mitsubishi Colta
  • Produkcja Smarta Forfour początkowo odbywała się w Holandii, ale z czasem przeniosła się na Słowenię
  • Choć w Smarcie Forfour początkowo montowano półautomatyczną skrzynię biegów z 6 przełożeniami, to z czasem postawiono tylko na manualną wersję 5-biegową
[1/5] Forfour to mały samochód produkowany przez firmę Smart GmbH, założoną przez koncern Daimler oraz producenta zegarków SwatchŹródło zdjęć: © wheelsage.org/SRT

Smart Forfour – najważniejsze informacje

Smart Forfour początkowo był produkowany na płycie podłogowej Mitsubishi Colta, jednak od 2014 r. zaczęto stosować w nim tę samą platformę, co w Renault Twingo. Pierwsze zakłady, w których wytwarzano Smarta Forfour, były zlokalizowane w Holandii, jednak z czasem cała produkcja została przeniesiona do Słowenii.

Silniki Smarta Forfour nigdy nie charakteryzowały się dużą mocą ani pojemnością, w końcu to niewielki samochód przeznaczony do jazdy w mieście. Zauważalna jest jednak tendencja producenta, firmy Smart, do ciągłego zmniejszania parametrów jednostek napędowych montowanych w modelu Forfour, z których najmniejszą jest 3-cylindrowy silnik o pojemności zaledwie 0,9 litra!

Co więcej na początku Smart Forfour trafiał do salonów samochodowych w dwóch wersjach: z półautomatyczną skrzynią biegów z 6 przełożeniami i manualną, 5 biegową przekładnią. Z czasem ofertę zawężono i najnowsze Smarty Forfour są dostępne tylko z tym drugim mechanizmem.

Niezmienna jest tylko jedna rzecz – typ nadwozia Smarta Forfour, który jest 5-drzwiowym hatchbackiem.

Smart Forfour – opinie

Przez lata obecności na rynku Smart Forfour zdążył wyrobić sobie określoną opinię. Samochód jest chwalony przez użytkowników przede wszystkim za układ jezdny i solidne silniki. Zaletą Smarta Forfour jest też system wentylacyjno-grzewczy.

Wady? Smart Forfour mógłby oferować lepszą widoczność podczas jazdy, a także ciszej pracować. Popularny jest też pogląd, że cena Smarta Forfour jest niewspółmierna do jakości, jaką oferuje ten pojazd.

Używany Smart Forfour I w pigułce - tanie auto, dla odważnych
Zapisz na później