Tapicerka na zamówienie tańsza niż oryginalna?

Tuning tapicerki
Tuning tapicerki
Artur Kuśmierzak

02.10.2010 08:00, aktual.: 20.10.2022 21:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wielu kierowców marzy o skórzanych fotelach w swoim aucie. Jednak nie wszyscy mogą sobie na taki luksus pozwolić. Powód jest prosty, zwykle producenci aut za taki dodatek w dużym samochodzie każą płacić sobie krocie. Z kolei w mniej prestiżowych wozach tego typu siedzenia występuje wyłącznie w najbogatszej wersji wyposażenia. Dziś sprawdzimy czy można mieć skórzaną tapicerkę taniej.Kupując fotele na portalach aukcyjnych zawsze jest ryzyko, że kupiony tam towar będzie niesprawny (np. nie działający mechanizm regulacja siedziska). Często też oferowane tam kanapy są już mocno wyeksploatowane. Dlatego jeśli chcemy przez lata cieszyć się wysokiej jakości tapicerką, powinniśmy wybrać się do właściwego zakładu.

Jak wybrać właściwego fachowca?

Prace tapicerskie pochłaniają niezwykle dużo czasu, a ponadto wymagają przy tym ogromnej wiedzy i precyzji. Zanim więc zdecydujemy się na konkretny warsztat najpierw poczytajmy o nim na forach, jeśli oczywiście jest to możliwe. Warto również dokładnie obejrzeć tapicerkę uszytą przez daną firmę w innym aucie, dzięki czemu będziemy mogli ocenić jakość wykonywanych usług.

Poza tym warto też dokładnie przyjrzeć się pracom dokonywanym w zakładzie tapicerskim, któremu chcemy powierzyć nasz samochód, specjaliści nie ograniczają się wyłącznie do wymiany materiału z weluru na skórę, lub na alcantarę. Profesjonalni tapicerzy najpierw sprawdzają działanie regulacji fotela, a następnie wymieniają w nim wszystkie gąbki i ewentualnie uzdrawiają niesprawne mechanizmy.

Obraz

Dzięki takim zabiegom po zajęciu miejsca w odświeżonym fotelu poczujemy się jak w nowym aucie. Jakie usługi oferują tego typu zakłady? Tapicerzy są w stanie obszyć niemal wszystko, co sobie zażyczymy. Obicie skórą boczków drzwi, kierownicy, lewarka zmiany biegów czy nawet deski rozdzielczej nie stanowią dla nich żadnego problemu. Co więcej, klienci mogą zainstalować w swoich siedziskach podgrzewanie, a nawet klimatyzację zapobiegającą przyklejaniu się ciała do fotela w upalne dni.

Przewaga wyrobu szytego na zamówienie nad produktem oferowanym w salonie jest taka, że u tapicera możemy zamówić sobie obicia naszych foteli niemal w każdym kolorze. Co ciekawe fachowiec może odnowić nam siedziska przy użyciu kilku gatunków skór w różnych kolorach. Dla wybrednych oferowane są również wytłoczenia dowolnych napisów na oparciach, kierownicy, zagłówkach lub na innym, wybranym przez nas elemencie.

Obraz
Ceny obicia skórą największych elementów

Kupując na przykład nowe Audi A6 ze skórzaną tapicerką musimy za taki gadżet dopłacić około 9 tysięcy złotych. W niektórych autach chęć posiadania tego typu materiału na fotelach wiąże się z tym, że dealer zażyczy sobie zapłaty za cały pakiet obejmujący również kilka zbędnych dodatków. Taka sytuacja ma miejsce między innymi w przypadku nowego Volkswagena Golfa. Właśnie z powyższych powodów warto powierzyć nasze wnętrze wyspecjalizowanemu warsztatowi, który zrobi to nie tylko taniej, ale i solidniej.

Na obszycie lewarka zmiany biegów u tapicera wydamy kilkadziesiąt złotych, w przypadku Volvo S40 dealerzy żądają za taką usługę prawie 300 złotych. Koszt obicia skórą jednego elementu fotela to wydatek 150-250 zł. Z kolei za całe siedzisko zapłacimy od 800 do 1600 złotych. Montaż podgrzewania opiewa na kwotę około 500 zł za komplet. Jeśli zażądamy obicia skórą deski rozdzielczej nasz portfel uszczupli się o 1 000-1 500 zł. Koszty wszystkich usług uzależnione są od trudności demontażu danej części, a także od jakości wybranych przez nas materiałów (skór, alcantar, welurów).

Koszty renowacji skór w oltimerach i ceny kliku detali


Jeżeli naszym hobby jest kolekcjonowanie klasyków to również możemy skorzystać z usług tapicerskich, które nadadzą naszemu sfatygowanemu wnętrzu powiewu świeżości. Niestety ceny takich zabiegów wahają się w granicach od 6 000 do 12 000 złotych. Warto jednak dodać, że w tym przypadku wszelkie prace wykonywana są z najwyższą starannością. Tapicer, któremu zleciliśmy zadanie w ramach podanej kwoty nie tylko obszyje kanapy właściwym ściegiem przy użyciu skóry gatunkowo zbliżonej do oryginału, ale także zadba o renowację chromowanych elementów.

Jeżeli skóra w naszym samochodzie nie jest bardzo zniszczona możemy zdecydować się na pomalowanie siedzeń specjalnymi farbami, taka usługa wyceniona jest zwykle na 400-600 zł. Na koniec przedstawimy Wam orientacyjny cennik kilku detali. Za obszycie hamulca ręcznego i gałki dźwigni zmiany biegów wydamy od 30 do 70 zł, skórzana kierownica to koszt rzędu 200-250 zł. Za boczek drzwi u tapicer powinniśmy zapłacić nie więcej niż 150-250 złotych. Ceny alcantary zwykle są o jakieś 30% droższe.

Podsumowanie


Według nas znacznie lepszym wyborem jest tapicerka robiona na zamówienie w profesjonalnym warsztacie. Dlaczego? Bo, po pierwsze jest znacznie tańsza, a po drugie wykonana jest z lepszej jakości skór w dowolnie wybranej przez nas kolorystyce. Dzięki czemu odpowiada indywidualnym gustom właściciela auta, który może cieszyć się jej urokiem przez długi okres eksploatacji. Tapicerki seryjne zwykle oferowane są wyłącznie w trzech jednolitych kolorach i szybciej się niszczą ze względu na gorszą jakość zastosowanych materiałów.

Źródło: Autoporadnik

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)